Při polití klávesnice není nutné propadat panice. S chladnou hlavou a správným postupem elektroniku zachráníte

Sedíte v práci nebo doma u počítače či notebooku a rozhodnete si uvařit šálek kávy nebo čaje. Jdete do kuchyně a připravíte si nápoj, poté se vrátíte a položíte ho na stůl vedle klávesnice. Tento proces znáte a už jste to takto dělali alespoň tisíckrát. Jenomže se stane něco nepředpokládaného a najednou je vše špatně. Hrnek s nápojem (nemusí se jednat pouze o kávu či čaj, ale i o jinou tekutinu) se převrhne a veškerý obsah se vylije do klávesnice. Náhle se vás zmocní panika, vzduchem létají nadávky a v hlavě se ozývá otázka „Co mám teď dělat?“.

Jak ošetřit externí klávesnici

Důležité je zachovat chladnou hlavu, začněte tedy tím, že vyndáte baterii, pokud se jedná o bezdrátovou klávesnici. Klávesnici na USB odpojte. Poté vezměte klávesnici bokem a na bezpečném místě (vaně, dřezu, umyvadle) ji obraťte, abyste vylili zbytek tekutiny, a jakmile přestane kapat, osušte ji hadrem. Nechte poté vyschnout klávesnici vzhůru nohama alespoň po dobu 24 hodin. Po zaschnutí zkontrolujte, zda klávesnice nelepí. V případě rozlití jiné tekutiny než vody budou možná některá tlačítka trčet, pak je vyčistěte. K čištění mechanismů použijte vatové tyčinky, vše nechte 2–3 dny zaschnout, poté můžete opět vše navrátit a vyzkoušet samotnou funkčnost.

Mohlo by vás zajímat:  Za nefunkční Wi-Fi může stát i banalita. Několik jednoduchých kroků pomůže najít řešení

Stane-li se, že klávesnice nebude správně fungovat, nebojte se zakoupit novou, cena se pohybuje v rozumných částkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Vestavěná klávesnice

Zde se cení rychlá reakce dvojnásob oproti externím klávesnicím. Jedná se především o to, že klávesnici propojuje se základní deskou plochý kabel obsahující mnoho vodivých drátů. Kapalina, která prosákne na plochý kabel, může postupovat kabelem až k základní desce a může tak způsobit zkrat. Jak postupovat u vestavěných klávesnic?

  • Vypněte notebook od zdroje napájení a vyjměte baterii. Odpojte myš a všechny externí kabely, včetně USB flash disků a CD/DVD.
  • Nakloňte notebook tak, aby se dostala pryč zbytková kapalina ze zařízení.
  • Jakmile přestane kapalina kapat, otočte ho. Osušte notebook a klávesnici pomocí hadříku nebo ručníku.
  • Vezměte svůj notebook do renomovaného servisu, kde ho rozeberou a vyčistí.
Zdroj: https://www.hungerford.tech/blog/help-i-spilled-coffee-on-my-keyboard.php