Při polití klávesnice není nutné propadat panice. S chladnou hlavou a správným postupem elektroniku zachráníte

Sedíte v práci nebo doma u počítače či notebooku a rozhodnete si uvařit šálek kávy nebo čaje. Jdete do kuchyně a připravíte si nápoj, poté se vrátíte a položíte ho na stůl vedle klávesnice. Tento proces znáte a už jste to takto dělali alespoň tisíckrát. Jenomže se stane něco nepředpokládaného a najednou je vše špatně. Hrnek s nápojem (nemusí se jednat pouze o kávu či čaj, ale i o jinou tekutinu) se převrhne a veškerý obsah se vylije do klávesnice. Náhle se vás zmocní panika, vzduchem létají nadávky a v hlavě se ozývá otázka „Co mám teď dělat?“.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte sbohem zamykací obrazovce ve Windows. Zakázat jde dvěma způsoby přes samotný systém

Jak ošetřit externí klávesnici

Důležité je zachovat chladnou hlavu, začněte tedy tím, že vyndáte baterii, pokud se jedná o bezdrátovou klávesnici. Klávesnici na USB odpojte. Poté vezměte klávesnici bokem a na bezpečném místě (vaně, dřezu, umyvadle) ji obraťte, abyste vylili zbytek tekutiny, a jakmile přestane kapat, osušte ji hadrem. Nechte poté vyschnout klávesnici vzhůru nohama alespoň po dobu 24 hodin. Po zaschnutí zkontrolujte, zda klávesnice nelepí. V případě rozlití jiné tekutiny než vody budou možná některá tlačítka trčet, pak je vyčistěte. K čištění mechanismů použijte vatové tyčinky, vše nechte 2–3 dny zaschnout, poté můžete opět vše navrátit a vyzkoušet samotnou funkčnost.

Mohlo by vás zajímat:  Některé doplňky systému Windows 10 dokážou otrávit den. Většinu lze jednoduše vypnout nebo odebrat

Stane-li se, že klávesnice nebude správně fungovat, nebojte se zakoupit novou, cena se pohybuje v rozumných částkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Vestavěná klávesnice

Zde se cení rychlá reakce dvojnásob oproti externím klávesnicím. Jedná se především o to, že klávesnici propojuje se základní deskou plochý kabel obsahující mnoho vodivých drátů. Kapalina, která prosákne na plochý kabel, může postupovat kabelem až k základní desce a může tak způsobit zkrat. Jak postupovat u vestavěných klávesnic?

  • Vypněte notebook od zdroje napájení a vyjměte baterii. Odpojte myš a všechny externí kabely, včetně USB flash disků a CD/DVD.
  • Nakloňte notebook tak, aby se dostala pryč zbytková kapalina ze zařízení.
  • Jakmile přestane kapalina kapat, otočte ho. Osušte notebook a klávesnici pomocí hadříku nebo ručníku.
  • Vezměte svůj notebook do renomovaného servisu, kde ho rozeberou a vyčistí.
Zdroj: https://www.hungerford.tech/blog/help-i-spilled-coffee-on-my-keyboard.php