Při cestě do hor vyhrávají elektromobily. Spalovací motory ve vyšší nadmořské výšce ztrácejí výkon

V posledních letech můžeme zaznamenat různé horlivé diskuze, recenze a porovnávání mezi elektromobilyautomobily se spalovacím motorem. Elektromobily jsou nabízeny jako dokonalá náhrada a „hudba budoucnosti“. Každopádně v některých aspektech pořád zaostávají za automobily. Zajímalo nás, jak se oba typy chovají ve vysoké nadmořské výšce.

Jak funguje automobil se spalovacím motorem ve velké nadmořské výšce

Konvenční automobily využívají spalovánípohonu vozidla vpřed. U benzínových vozidel tento proces nastává, když auto nasává vzduch bohatý na kyslík, který je následně smíchán s dokonalým poměrem paliva. Tato směs vzduchu a paliva je stlačena a později vystavena jiskrám, což je proces nutný k rozběhnutí. Problém nastává ve vyšších nadmořských výškách, kdy je vzduch méně bohatý na kyslík a motory mohou mít problém s nedostatkem kyslíku pro spalovací proces.

Turbodmychadla jsou skvělým řešením pro tyto problémy, protože stlačují vzduch, což umožňuje vyvinout větší výkon než u vozidla s přirozeným sáním ve vysoké nadmořské výšce. Když jedete z kopce, snažte se vyvarovat častého brždění, jinak můžete očekávat přehřátí brzd.

Mohlo by vás zajímat:  Při nákupu ojetého auta se nabízí několik možných variant
Zdroj obrázku: Freepik

Jak funguje elektromobil ve velké nadmořské výšce

Elektromobily nepotřebují kyslík pro svůj chod, takže nemusíte očekávat potíže, jaké mají automobily se spalovacím motorem. Elektromobily tak budou fungovat stejně, jako když se pohybujete v nižších výškách bez ohledu na výkyvy. Velikou výhodou elektromobilů je rekuperační brždění, které umožňuje rekuperovat energii, kterou pak auto využije následně k brždění.

Další výhodou je okamžitý točivý moment, který není ovlivněný nadmořskou výškou, proto jsou elektromobily tak rychlé. Jedinou nevýhodou je nadmořská výška, a tím i nižší teplota, která má negativní dopad na dojezd. Čím nižší teplota panuje, tím kratší dojezd můžete očekávat, takže v tomto případě musíte být opatrní a vše si důkladně naplánovat.

Více výhod nabízí elektromobily, ale tratí na dojezdu

Jak jsme mohli číst, více výhod nabízí elektromobily, ale důležitou částí je taky samotný dojezd. Elektromobily nemají kromě dojezdu žádné jiné negativní dopady na výkon a samotný chod během provozu. Samotné automobily se spalovacím motorem vykazují výkyvy kvůli vzduchu a zahřívání brzdových destiček. Ať už pojedete kterýmkoliv vozem, mějte na paměti, abyste měli vše dobře promyšlené. Můžete se tak vyhnout různým nepříjemnostem.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/electric-vs-internal-combustion-high-altitude-driving/