Potíže s pevným diskem prozradí jasné signály. Nejvyšší čas zálohovat všechna data

Průměrná životnost pevných disků a SSD je zhruba 3 roky, než se objeví první potíže. Tyto potíže mohou nastat vlivem vnějších vlivů, jako je měnící se teplota, vlhkost nebo vnější otřesy. Pokud si všimnete prvních známek selhání pevného disku po třech až pěti letech v podobě nižšího výkonu, rostoucího počtu vadných sektorů, nebo dokonce podivných zvuků, měli byste hledat řešení, než to začne být vážné. Jak zjistit, že disk selhává?

Zpomalení PC, modrá obrazovka, poškozená data a podivné zvuky

Pokud zaregistrujete první známky zpomalení, objeví se někdy modrá „obrazovka smrti“ a často vám zamrzává, může to znamenat problém s počítačem a jeho pevným diskem. Pro ověření doporučujeme spustit různé diagnostické nástroje, abyste mohli vyloučit jejich příčinu. Dalším bodem je zvýšený výskyt chyb mezi soubory. Mezi ně například patří různě zašifrované názvy souborů či složek, náhodné chybové zprávy při manipulaci se soubory (ukládání, přesouvání, otevírání), poškozená data v souborech, nebo dokonce mizející soubory.

Mohlo by vás zajímat:  Při nabíjení telefonu dělá většina lidí zásadní chybu. Baterii tím mohou úplně zničit

Příkazový nástroj Windows s názvem CHKDSK vám může pomoci obnovit data z chybných sektorů a vyloučit je z budoucího použití. Pro rychlé skenování stiskněte kombinaci kláves Windows + E, otevřete průzkumník souborů, přejděte na Tento počítač a zvolte Vlastnosti. Dále pokračujte na Nástroje -> Zkontrolovat -> Skenovat jednotku. Tento postup vám může pomoci obnovit ztracená data.

Zdroj obrázku: Freepik

Délka životnosti HDD a SSD

Toto tvrzení je individuální, ale každopádně v průměru se dožívají pevné disky mezi 3–5 lety, v ideálním případě i deset. SSD disky dokážou vydržet 5 a více let. Každopádně u obou případů byste měli myslet na pravidelnou a preventivní zálohu dat, nikdy nevíte, kdy po uplynutí této doby mohou nastat komplikace v podobě jejich ztráty.

Mohlo by vás zajímat:  Pohotovostní režim prodlouží dobu provozu notebooku nebo chytrého telefonu

Co dělat, když se ukazují první příznaky

Nejlepším krokem je záloha dat. Je velice nepravděpodobné, že byste měli přijít o data z obou úložných jednotek nebo že byste přišli o svá data na internetovém úložišti. Pokud je váš pevný disk poškozený, můžete využít obnovu dat. V další fázi se připravte na výměnu disku nebo o ni někoho požádejte.

Posledním krokem je správná likvidace disku. Než starý disk vyhodíte, nezapomeňte jej kompletně vymazat, abyste zamezili případnému odcizení vašich dat někým cizím. Nikdy nevyhazujte elektroniku do koše, ale do elektroodpadu. Obsahuje totiž nebezpečné a toxické látky, jež nepatří na skládku.

Zdroj: https://www.easeus.com/disk-copy/clone-resource/when-should-i-replace-my-hdd.html