Pohon na všechna čtyři kola neznamená vždy vyšší rychlost nebo zvládnutí terénu

Zatímco v západních zemích si období až nekritického obdivu k autům s pohonem na všechna čtyři kola, takzvaným čtyřkolkám, prožili už na přelomu tisíciletí, u nás tenhle trend, zdá se, teprve kulminuje. Čtyřkolky přitom obestírá spousta mýtů a polopravd, které z těchto aut dělají něco, co čtyřkolky doopravdy nejsou. Ve skutečnosti jde o užitečná auta, která však doceníte jen někdy a někde.

Obyčejný vůz

Pohon na všechna čtyři kola z obyčejné Octavie, což je jedna z nejčastěji se objevujících čtyřkolek na českých silnicích, zázrakem neudělá terénní auto. Prakticky všechny další díly naleznete i v jiných variacích tohoto modelu. A tak rozhodně nejde o auto, které by se mohlo srovnávat se skutečnými terénními speciály. Pokud se s ním chcete projíždět po lesních cestách, dříve či později vám nějaká větev nebo kámen poškodí podvozek nebo třeba prorazí chladič. Takové cestování odnesou i tlumiče.

Mohlo by vás zajímat:  Logistická firma JUSDA je mezi stovkou nejlepších v ČR
Zdroj obrázku: Freepik

Na zimu do hor

Ale abychom čtyřkolkám nekřivdili, za určitých podmínek a na některých typech povrchů jsou skutečně o několik tříd lepší než jiná auta. Doceníte je hlavně na okreskách za deště nebo v horských polohách na sněhu či náledí. Zatímco jiná auta si v takové situaci poradí jen těžko a jízda s nimi může být nebezpečná, čtyřkolky s náhonem na všechna čtyři kola a vyšší hmotností budou stabilnější a náročnou situaci pravděpodobně zvládnou.

Nejsou rychlejší

I když by se mohlo zdát, že auto s pohonem více kol musí být nutně rychlejší, není tomu tak. Tedy při stejné motorizaci čtyřkolky většinou dostávají o něco silnější motory, které ale na druhou stranu zvyšují spotřebu. Se stejným motorem je však čtyřkolka o něco těžší než identický model s náhonem na jednu nápravu, a tak je i pomalejší. A to přesto, že má rychlejší odpich. Kvůli vyšší hmotnosti mají také čtyřkolky občas potíže s rychlými průjezdy prudkými zatáčkami.

Zdroj: https://www.buyacar.co.uk/cars/4x4-cars/407/four-wheel-drive-cars-explained