Reálná spotřeba aut je vždy horší než ta deklarovaná od výrobce

Při nákupu nového automobilu se mnoho lidí spoléhá na deklarovanou spotřebu uvedenou výrobcem v technických specifikacích. Zkušení řidiči však vědí, že tahle hodnota je bohužel v reálném provozu daleko od pravdy. A to přesto, že nedávná aféra dieselových vozů koncernu Volkswagen ukázala, jak moc se nevyplatí spoléhat se na výsledky laboratorních měření. Metodika, které se při měření spotřeby a emisí nových aut využívá, se hodně změnila a měla by reálný provoz lépe reflektovat, ale rozdíly mezi skutečnou a papírovou spotřebou stále mohou být v řádech i desítek procent. Proč tomu tak je?

Mohlo by vás zajímat:  3 důvody, proč se s koupí elektromobilu vyplatí počkat a stále mají navrch spalováky

Když čekáte kontrolu…

Když čekáte návštěvu, pravděpodobně svůj byt vysmýčíte, jak nejlépe umíte, abyste si neudělali ostudu. Uvaříte to nejlepší jídlo, které umíte, a otevřete láhev nejlepšího vína. Automobilky postupují podobně, byť návštěva v jejich případě není trochu otravný příbuzný z druhého konce republiky, ale inspektoři některého z úřadů, který má v dané zemi emise a spotřebu aut, případně jejich certifikaci na starosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Nové auto versus vaše auto

Auto, které bude testováno, je vždycky v naprosto perfektním stavu. Není v něm ani gram zbytečné hmotnosti, byť už dnes platí, že zkušební jízdy je potřeba absolvovat s reálnou výbavou, ve které se auto v dané specifikaci prodává. Jinak má ale vůz natankováno prvotřídní palivo, které pravděpodobně na českých čerpacích stanicích jen tak nekoupíte, má špičkové a správně nahuštěné pneumatiky a ve všech ohledech jde o výstavní auto. To má pochopitelně k reálným podmínkám daleko a vaše auto vedle takového vozu vypadá jako černá ovce rodiny.

Mohlo by vás zajímat:  Autopojištění pokryje nečekané náklady při nenadálé situaci. Skrytá negativa ale dokážou překvapit

Reálný provoz

Už jízda s rodinou a několika nepříliš těžkými zavazadly v kufru udělá se spotřebou hodně. A k tomu je třeba připočítat, že pravděpodobně využíváte méně kvalitní motorový olej, váš vůz je obecně v trošku horším stavu a pneumatiky nedosahují kvalit gum na závodním speciálu. To všechno reálnou spotřebu nafoukne třeba o čtvrtinu, aniž byste s tím mohli něco udělat.

Zdroj: https://motoreu.com/why-real-fuel-consumption-values-are-higher-than-catalog-values-blog