Nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách je spojeno s vyšším rizikem požáru

Nabíjet elektromobil doma přináší nejenom pohodlí, ale také výrazné úspory. Díky výhodným cenovým tarifům je možné provozovat průměrný elektromobil s náklady pouze několika desítek haléřů na ujetý kilometr. Pokud si uživatel vybere elektromobil s dostatečným dojezdem a má finanční prostředky na jeho pořízení, často je to ta nejlepší možnost. Nicméně je třeba mít na paměti, že existuje riziko požáru, kterému mohou být vystaveny jak automobil, tak i samotný dům.

Doba nabíjení a vyšší riziko požáru

Spolu s rostoucím počtem elektromobilů se objevují zprávy o riziku vzniku požáru během nabíjení. Většinou je příčinou nějaká chyba, buď na straně vozu samotného, nebo u jeho majitele. Zvláště při domácím nabíjení je riziko požáru výrazně vyšší.

Mohlo by vás zajímat:  Výkonný motor u nových vozů nabízí překvapivě elektromobily

Bezpečnostní výhoda wallboxu

Ideálním způsobem nabíjení elektromobilu doma je použití wallboxu. Toto zařízení monitoruje výkon nabíjení a zajišťuje bezpečnost celého procesu. Pro ty, kteří wallbox nemají k dispozici, je nejčastější možností nabíjet pomocí běžné zásuvky. Přestože je dnes snadné pořídit kabel pro připojení vozu k zásuvce, nabíjení tímto způsobem trvá delší dobu a u některých modelů je i celonoční nabíjení nedostatečné. Ale tato otázka není předmětem diskuse.

Zdroj obrázku: Freepik

Riziko prodlužovacích kabelů a nebezpečí požáru

Někteří majitelé elektromobilů nebyli původně vybaveni vhodnou zásuvkou v garáži nebo zásuvka nebyla dostatečně dosažitelná. V takovém případě se často sáhne po běžném prodlužovacím kabelu jako alternativním řešení. Ale tato běžně dostupná prodlužovačka nemusí být stavěna pro takovou zátěž, jakou představuje nabíjení elektromobilu.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru elektromobilu je jedním z hlavních parametrů rychlost jeho nabíjení

Po několik hodin je extrémně namáhána a to již představuje riziko požáru, který by mohl zachvátit nejenom automobil, ale i samotný dům. Je důležité si uvědomit, že toto riziko existuje, i když si ho mnoho lidí neuvědomuje. Jeden způsob, jak se o tom přesvědčit, je pomocí obyčejné prodlužovačky při nabíjení elektromobilu, kdy se kontroluje její teplota po několika desítkách minut – často bude mimořádně horká. Tento fakt ukazuje na nedostatečnou bezpečnost a upozorňuje na důležitost volby správného vybavení pro nabíjení elektromobilu.

Zdroj: https://www.insurancebusinessmag.com/ca/news/breaking-news/electric-vehicles-what-risks-do-they-pose-at-home-401773.aspx