Nabíjejte laptop správně a prodlužte životnost jeho baterie

Při výběru notebooku je kapacita baterie a její výdrž jedním z nejdůležitějších parametrů. Poté ale mnoho uživatelů zapomíná, jak se k nim správně chovat. Nesprávným zacházením klesá nejen účinnost, ale také životnost samotné baterie. Z hlediska životnosti a počtu cyklů obvykle vydrží průměrná baterie v notebooku asi 2-3 roky. Při pořizování nové baterie je důležité dbát na výběr nejnovější baterie. Baterie odležená ve skladu déle jak půl rok bude mít daleko menší funkčnost, jako čerstvě nová.

Není potřeba baterii úplně vybíjet

Oproti předcházejícím bateriím není třeba baterie úplně vybíjet. Li-ion baterie neoplývají paměťovým efektem. Dále není ani potřeba baterii úplně vybíjet a následně plně nabíjet. U předchozích typů jsme tuto činnost prováděli zpravidla 3-5x. Naopak, u Li-ion typů baterii opakovaným vybíjením a nabíjením pouze uškodíte. Předcházejte úplnému vybití baterie tím, že ji začnete nabíjet před poklesem 20 % kapacity.

Mohlo by vás zajímat:  Chytrý telefon se neobejde bez dostatečné antivirové ochrany
Zdroj obrázku: Freepik

Způsob použití notebooku

Jestliže pracujete s notebookem převážně celý den, tak místo permanentního nabíjení vyjměte baterii a uskladněte ji v místě, kde se pohybuje teplota ideálně kolem 15 °C. Důraz na teplotu je kladen i během samotného použití notebooku s baterii uvnitř. Ideální podmínky k použití zařízení se pohybují okolo 5-30 °C. Jakékoliv teplotní výkyvy mimo tento rozsah baterii škodí. V některých případech hrozí trvalé poškození. Nesnažte se nabíjet baterii na plnou kapacitu. Místo toho ji nabijte například na 80 %.

Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční dotykový displej iPhonu může souviset s poškozením nebo vnějšími vlivy

Ačkoli baterii nabijete na plnou kapacitu a uschováte někam, tak se i tak samovolně začne vybíjet, takže nebuďte překvapení tímto jevem.

Kdy je baterii vhodné nabíjet

Jak bylo výše zmíněno, tak nejvhodnější je baterii nabíjet při poklesu hodnoty 80 % a níže. Nejlépe tedy v rozsahu 20-60 %. Snažte se nabíjet na 80 %, místo dobíjení na plnou kapacitu. Při použití zařízení je důležité dbát také na zatížení baterie. Nejvíce energie bere příliš velké zatížení procesoru, zbytečně vysoce nastavený jas obrazovky a část energie spotřebuje také Wi-Fi, Bluetooth nebo další připojení, která nepotřebujete.

Zdroj: https://www.alvareztg.com/laptop-battery-charging-tips-from-the-pros/