Při koupi microSD karty je důležité vybírat s ohledem na podporované zařízení

MicroSD karta má využití pro více zařízení. Její pořízení se tak může zdát jako jednoduchá záležitost, ale neukvapte se. Je velice jednoduché spadnout do různých nástrah. Mezi ně patří zejména zbytečně velká cena, špatný výkon nebo nesprávné fungování. Jak rozeznat microSD karty?

Nekompatibilní karty

Na první pohled vypadají všechny microSD karty stejně, co se týče velikosti. Mezi tři hlavní formáty patří SD, SDHCSDXC, čtvrtým formátem je SDUC. Z toho plyne, že nové karty nemůžete použít ve starých zařízeních podporujících jiné formáty karet. MicroSD karta má kapacitu až 2 GB a funguje v libovolném microSD slotu. MicroSDHC má až 32GB kapacitu a funguje v zařízeních podporujících SDHC nebo SDXC. MicroSDXC má kapacitu až 2 TB a funguje pouze v zařízeních kompatibilních s SDXC. MicroSDUC podporuje karty až 128 TB.

Mohlo by vás zajímat:  Baterie v notebooku může na jedno nabití vydržet déle. Stačí držet se jednoduchých zásad

Rozdíl je tedy v kapacitě i v rychlosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Výběr špatné rychlosti

Z hlediska rychlosti se rozdělují microSD karty hned různými způsoby. První způsob ukazuje čtyři rychlosti podle Speed Class. Jedná se tak o třídy 2, 4, 6 a 10. Číslo těchto tříd značí rychlost v MB/s. Rychlostní třída UHS Speed Class ukazuje na minimální rychlost zápisu pro microSD karty, jež podporují UHS-I, II a III. Číslovka značí opět rychlost MB/s s tím, že I je 10 a III je 30.

Dále zjistíte rychlost na základě třídy A1 a A2. Setkat se můžete také s třídou rychlosti videa, která je nezbytná pro natáčení videa. Čím vyšší rozlišení máte, tím rychlejší a výkonnější kartu potřebujete. V6, 10, 30, 60 a 90: čísla opět deklarují rychlost zápisu v MB/s.

Mohlo by vás zajímat:  Na délce záleží. Rychlost nabíjení ovlivňuje typ kabelu víc, než se zdá

Dávejte pozor ještě na tyto parametry

Před pořízením microSD karty se ujistěte, že máte kompatibilní kartu se svým zařízením. Je k ničemu, když si pořídíte nejlepší kartu, když výkon zařízení ji nezvládne nebo naopak. Pozor také na pořízení falešných karet. Vyhýbejte se nákupu z druhé ruky, ušetření pár peněz nestojí za riziko. Pozor si dávejte také na výrazné slevy, které značí, že něco není v pořádku.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/5-mistakes-avoid-buying-next-microsd-card/