Na veřejné Wi-Fi může přijít útok kdykoli. Předejděte hacknutí díky několika zásadám

Na veřejné Wi-Fi může přijít útok kdykoli. Předejděte hacknutí díky několika zásadám

Uživatelé Wi-Fi připojení jsou potencionální obětí hackerů, naštěstí existují osvědčené rady, jak zůstat v bezpečí. Jak jste si mohli všimnout, nedávné pokrytí různých volně přístupných Wi-Fi sítí na veřejnosti, jako je restaurace, bar, hotel, knihovna a další, přináší možnost být připojený k internetu bez nutnosti spotřeby mobilních dat, ale opravdu se vyplatí používání veřejných sítí? Naučte se, jak ochránit své zařízení před možnou hrozbou.

Riziko používání veřejné Wi-Fi

Veřejné Wi-Fi hotspoty jsou žádané i pro hackery, protože nepotřebují prokazovat autentizaci. To vše utváří dokonalé prostředí pro hackera, jelikož získá neomezený přístup k nezabezpečeným zařízením ve stejné síti. Největší hrozbou bezplatných Wi-Fi sítí je schopnost hackera se umístit mezi vás a bod připojení. Ve zkratce, přeposíláte své informace přímo jemu. Po hacknutí má dotyčný přístup ke všem odeslaným informacím (e-mailům, kreditní kartě, bezpečnostním údajům). Jakmile hacker získá tyto cenné informace, máte zaděláno na problém.

Mohlo by vás zajímat:  Kontaktu s malwarem se můžeme vyhnout správnou prevencí

Hackeři mohou šířit ve vašem zařízení malware. Neznamená to však, že byste měli zůstat pozadu. Stačí dodržet pár rad a tipů pro zabezpečení zařízení a všech dat.

Používejte VPN

Připojení k virtuální soukromé síti (VPN) musí být ve vaší firmě prostřednictvím nezabezpečeného připojení (hotspot Wi-Fi). I když se hackerovi podaří umístit se doprostřed vašeho připojení, data zde budou silně šifrována. Většina hackerů hledá snadný cíl, proto je může odradit složitý proces dešifrování.

Zdroj obrázku: Freepik

I když VPN nemůžete použít pro běžné brouzdání internetem, můžete použít šifrování. Povolte možnost „Vždy používat HTTPS“. Brouzdání nezašifrovanými způsobem může otevřít hackerům potencionální data kvůli odeslaným informacím. Například se stane, že budete hacknuti. Přihlášením na nějakou libovolnou stránku odešlete zároveň data hackerovi, který následně tyto informace může použít pro přístup k bance nebo například sociálním sítím. Mnoho lidí si neuvědomuje, že má stejné přihlašovací údaje na více stránkách.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoká teplota je pro telefon katastrofa. Přehřátí ho může úplně zničit

Co pro ochranu dál udělat?

Když se připojujete k Wi-Fi na veřejném místě, můžete vypnout možnost sdílení v předvolbách systému nebo ovládacích panelech. Můžete také nechat své zařízení Windows, aby se postaralo za vás, a při prvním připojení k Wi-Fi zvolte Veřejné. Ještě můžete zkusit další dvě možnosti, jak se ochránit:

  • mějte vypnutou Wi-Fi, když ji nepotřebujete,
  • zůstaňte chráněni.

Určitě doporučujeme ponechat Wi-Fi vypnutou, pokud ji nutně nepotřebujete. Nezapomeňte také na antivirus s reálnou ochranou.

Zdroj: https://consumer.ftc.gov/articles/how-safely-use-public-wi-fi-networks