Majitelé elektromobilu dostávají stále stejné otravné otázky. Vše pramení z rozšířených mýtů

Majitelé elektromobilu dostávají stále stejné otravné otázky. Vše pramení z rozšířených mýtů

Patříte k majitelům elektromobilu, potencionálním kupcům nebo jste pouze zvědaví a máte podobné otázky, které si rozebereme níže? Ano, někomu se tyto otázky mohou jevit jako otravné, ale ne všichni jsou znalí a my vám přineseme odpovědi na ty nejčastější otázky, co se týče elektromobilů.

Někde jste se mohli dočíst, že baterie vozu vydrží deset let a poté je na odpis. Můžeme vás uklidnit, protože tohle tvrzení je mýtus. Dnešní výrobci dávají záruku na baterii klidně i osm let. Pokud kapacita baterie nijak výrazně neklesne, není důvod žít v domnění, že by baterie měla drasticky klesat po skončení záruky.

Mohlo by vás zajímat:  Převoz kol autem nemusí odpovídat platným předpisům

Jaký je dojezd elektromobilu?

Jednou z nejčastějších (otravných) otázek bývá, jaký dojezd má elektromobil. Dojezdy jsou od 140 km zhruba do 480 km, pokud je udržována konstantní rychlost 130 km/h. Samozřejmě dojezd se mění v závislosti na rychlosti, ale patrně si elektromobil nepořídí někdo, kdo potřebuje cestovat více než 600 km na jeden zátah. Elektromobil je skvělá investice především pro někoho, kdo jezdí pár desítek kilometrů denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Může se jednat o určitý handicap oproti běžným automobilům. Během doby, co jsou elektromobily uvedeny na trh, došlo k významným změnám, které mohou výrazně prodloužit dojezd, a budoucnost slibuje ještě lepší hodnoty.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru kamery do auta je třeba sledovat několik parametrů

Kde doplním energii?

Dříve panoval nedostatek možností, kde a jak nabít elektromobil. Pro představu, každá zásuvka představuje možnost, jak nabít své elektrické auto. Vůz tak můžete nabíjet doma, v garáži, v práci, na rychlonabíjecích stanicích a obchodních centrech. Možností je opravdu mnoho a každý by měl zvážit podle sebe, jaká mu vyhovuje.

Na kolik peněz vyjde cestování?

Tato otázka je velice různorodá. Může nastat situace, kdy na nejdražších stanicích zaplatíte více než za spalovací pohonné hmoty, kdežto někde je nabíjení zdarma. Pokud máte možnost nabíjení zdarma, byla by hloupost nevyužít této situace, abyste ušetřili své finance.

Zdroj: https://www.epa.gov/greenvehicles/electric-vehicle-myths