Online prostředí se rozšířilo do takových rozměrů, že zapomínáme na bezpečnost. To vede k tomu, že automaticky čteme e-maily, otevíráme přílohy, klikáme na odkazy, aniž bychom ověřovali jejich důvěryhodnost. Důsledkem absence bezpečnosti jsme tak vystavováni nejrůznějším podvodům, phishingu a dalším nebezpečím. Jaké nejčastější chyby děláme?
Použití jednoduchých hesel
Vaše heslo je první a nejdůležitější ochranou vašeho účtu. I když se to zdá šílené, každý jednotlivý účet by měl mít své specifické heslo. Koncept nastavování hesel pro digitální ověření funguje několik desítek let. Moderní kyberzločinci mohou obejít omezení hesel hrubou silou nebo různými typy sociálního inženýrství.
Ruku na srdce, i přes veškerá upozornění a doporučení je spousta lidí naivních a jejich účty jsou zabezpečeny velice jednoduchými hesly. Mezi ně patří především stejné heslo jako název e-mailu.
Přehlédnutí adresy odesílatele
Kyberzločinci se stále víc přibližují originálům. Tato skutečnost působí hrozivě. A i přes to je většina uživatelů naivní a nekontroluje adresy odesílatele. Podvodné zprávy bývají spojené s podvodným odesílatelem. Ten sice nemůže být identický s originálem, ale při podrobném zkoumání si můžete všimnout nesrovnalostí.
Bezhlavé kliknutí na odkazy
Hypertextové odkazy usnadňují práci se sdílením informací. Proto nemusíte zbytečně kopírovat URL adresu odkazu, který kolikrát může zabírat více než dost místa, stačí tento odkaz zkopírovat a vložit pomocí hypertextového odkazu do libovolného slova nebo více slov. Přestože se jedná o pohodlné sdílení informací, je lepší v případě hypertextových odkazů v e-mailu zadat URL adresu dané přílohy raději ručně, obzvláště pokud se jedná o zprávu z banky, od mobilního operátora atd. Můžete tím předejít nepříjemnostem. Podvodníci rádi využívají phishingové e-maily k získání vašich údajů.
Zdroj: https://www.cybertalk.org/2023/01/19/15-email-security-risks-and-how-to-address-them-2023/