Bezplatné dobíjení elektromobilů není ve skutečnosti zdarma. Zaplatí ho ti chudší

Sociální spravedlnost naruby. Tak by se dala popsat politika bezplatného dobíjení elektromobilů. V konečném důsledku totiž takový přístup znamená, že obyčejní lidé dotují ty, kteří si mohou dovolit elektromobily. Připomeňme, že třeba základní varianta Modelu S ikonické automobilky Tesla se na českém trhu prodává za zhruba dva a půl milionu korun, s plnou výbavou se však její cena blíží dvojnásobku této částky.

Jako dotovat benzín majitelům Porsche

Představte si, že by někdo zavedl pravidlo nařizující povinné příspěvky na benzín majitelům drahých aut. Třeba řidiči nových Porsche, jejichž cena se Teslám může blížit, by měli na benzince nárok na padesátiprocentní slevu doplácenou z veřejných prostředků, zatímco majitelé všech ostatních vozů by si museli hradit plnou cenu ze svého. Tohle je samozřejmě absurdní představa, ale bezplatné dobíjení aut za miliony korun je podobné, jen o něco ekologičtější. Tedy alespoň zdánlivě.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru vozu hledí mnozí na parametry, které nehrají důležitou roli
Zdroj obrázku: Freepik

Prakticky bezplatný provoz

A jak je to s tím dobíjením zdarma? Majiteli elektromobilu stačí parkovat v některém z kancelářských komplexů nebo obchodních center, které nabízejí bezplatné dobíjecí stanice. Podobné se objevují i v některých městech, byť zatím spíše v zahraničí. Používá-li někdo elektromobil víceméně jen ve městě a okolí, může těchto stanic běžně využívat a stlačit tak provozní náklady svého auta prakticky na nulu.

Elektřinu dotujeme všichni

Takhle dobíjená elektřina samozřejmě není zadarmo. Na pokrytí nákladů se přitom podílí všichni zákazníci obchodních center, všechny firmy pronajímající si prostory nad garážemi, případně všichni obyvatelé měst, která bezplatné dobíjecí stanice provozují. A do určité míry úplně všichni, protože rostoucí poptávka po elektřině samozřejmě tlačí její cenu nahoru. A tak všichni přispíváme těm, kteří jezdí drahými auty, byť ne samozřejmě nijak závratnými částkami, když se tyto náklady rozpočítají na hlavu.

Zdroj: https://insideevs.com/features/645302/free-electric-vehicle-charging-sucks/