Telefony se 4K rozlišením jsou zbytečnou investicí. Jiné parametry se vyplatí více

Televize s rozlišením 4K jsou již běžným standardem, avšak u telefonů se tento trend neuchytil. Zatímco výrobci jako Sony již v minulosti přišli s několika modely smartphonů s 4K displeji, většina výrobců se tímto směrem nevydala. Proč tomu tak je? Má vůbec smysl mít takovéto rozlišení v telefonu? Podíváme se na to, jak se vývoj smartphone trhu ubírá a proč rozlišení 4K v telefonech není tak důležité, jak by se mohlo zdát.

Uživatel většinou rozdíl nepozná

Samotné rozlišení 4K se na telefonech opravdu nevyplatí a v několika případech může dokonce být spíše nevýhodou. Jedním z takových případů je například virtuální realita. Při použití VR brýlí jsou totiž jednotlivé pixely mnohem více viditelné, a tedy i rozlišení. V tomto případě by mohlo být rozlišení 4K výhodné, ovšem stále by byla otázka, zda by to stálo za zvýšení spotřeby baterie, a tím pádem i zhoršení výdrže telefonu.

Mohlo by vás zajímat:  Odemknout SD kartu můžeme přímo přes systém Windows nebo aplikaci
Zdroj obrázku: Freepik

Dalším faktorem, který hovoří proti 4K displejům v telefonech, je velikost obrazovky. S rostoucím rozlišením se zvyšuje i počet pixelů na jednotku plochy, což může být na velkých obrazovkách výhodou. Nicméně na malých obrazovkách mobilů je tento rozdíl již téměř nepostřehnutelný. Navíc je třeba zohlednit fakt, že čím větší počet pixelů se musí zobrazit, tím pomaleji bude telefon s tímto výpočtem pracovat a výkon tak bude horší.

V neposlední řadě je také třeba zmínit, že při takovém rozlišení uživatel často nepozná žádný rozdíl oproti Full HD displeji, který má většina současných mobilů. Uživatelé nejsou schopni vidět detaily, které se na takto malém displeji prostě nevyznačí, a tedy se jedná o zbytečnou investici.

Mohlo by vás zajímat:  Extrémně nízké teploty mají negativní dopad na komponenty notebooku

Investice do důležitějších vylepšení

Výrobci mobilů se stále více zaměřují na jiné faktory, které mohou vylepšit uživatelský zážitek z používání telefonu. Jednou z alternativ může být zvýšení obnovovací frekvence, což umožňuje plynulejší a rychlejší pohyb po obrazovce. Někteří výrobci také sází na kvalitu obrazu pomocí jiných technologií, jako je například OLED, která poskytuje lepší kontrast a barvy. Další alternativou mohou být vylepšení kamerového systému nebo zvýšení výkonu procesoru. Tyto faktory jsou pro většinu uživatelů důležitější než vysoké rozlišení displeje a výrobci se tak snaží tyto prvky co nejvíce vylepšit.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/779368/why-dont-smartphones-have-4k-screens-yet/