Přehřívající se notebook potřebuje vyčistit. Základní kroky zvládne každý uživatel sám

Máte notebook, který se přehřívá? Může sice nabízet obdivuhodný výkon, ale malé úložiště časem přispívá k tomu, že se začne přehřívat, což je velice nebezpečný stav. Může totiž vést k přehřátí hardwaru a následnému selhání či k trvalému poškození.

Jasný příznak přehřívajícího se notebooku jsou větráky, které pracují na plné obrátky. V samý okamžik si můžete všimnout také zhoršeného výkonu, aby se snížilo namáhání procesoru. Když už je situace neúnosná, může následovat klidně i náhlé vypnutí, aby se zabránilo poškození hardwaru.

Mohlo by vás zajímat:  Telefony Xiaomi Mi nabízí skvělý výkon za super cenu. Díky továrnímu nastavení budou znovu jako nové

Příčina přehřívání

Přehřívání je důsledkem nedostatku chlazení. Může za to nahromaděný prach a další nečistoty usazené ve větracích otvorech, ucpaný ventilátor, nefunkční tepelná pasta. Přehřívající se notebook můžete zvládnout opravit i sami. Nanášení teplovodivé pasty se může zdát jako složitější úkon, ale na internetu najdete spoustu návodů nebo můžete požádat někoho zručnějšího.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit přehřívání

Začněte s opravou vnitřního chlazení, takže vyčistěte ventilátory a grafické karty. Návod na demontáž notebooku najdete na internetu nebo v příručce od výrobce. Než se rozhodnete čistit samotný notebook, postupujte nejprve následovně:

  • Najděte výfukové otvory, odkud proudí horký vzduch.
  • Vypněte počítač.
  • Odpojte všechny kabely.
  • Vyjměte baterii.
  • Buďte uzemnění.
Mohlo by vás zajímat:  S Windows to jde vždycky snadno. Díky Sticky Keys ho může používat úplně každý

Nyní se můžete pustit do čištění, ventilátory očistěte stlačeným vzduchem nebo vatovým tampónem namočeným v kapce isopropanolu a nezapínejte notebook, dokud se alkohol nevypaří. Můžete k odstranění nečistot a prachu použít také vysavač, ale držte ventilátor tak, abyste jej nepoškodili. Po vyčištění vnitřku notebooku můžete nanést teplovodivou pastu na rozhraní mezi CPU a GPU a jeho chladič.

Budoucí použití nebo prevence

Ať už máte nový notebook, nebo jste jej vyčistili, tak abyste předešli problémům, snažte se mít položený notebook na rovné ploše čili na stole a vyvarujte se jeho položení na nerovné povrchy, jako je přikrývka, polštář apod.

Mohlo by vás zajímat:  Se správcem hesel od Google ještě bezpečněji. S jednoduchým nastavením se o své údaje bát nemusíte

Výbornou investicí může být chladicí podložka. Ta může napomoci v situacích, když už notebook nestíhá sám chladit.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/194479/how-to-clean-the-dust-out-of-your-laptop/