Na plastových oknech se může objevit plíseň, a to především během zimních měsíců. Tato situace nastává vždy v případě, že máte v dané místnosti nebo v celém prostoru vysokou vlhkost. Naštěstí se jí můžete poměrně snadno zbavit a také zajistit, aby se na okna již nevrátila. Proti plísni zasahujte vždy co nejrychleji, protože může způsobit zdravotní problémy, jako jsou alergie nebo astma.
Odstraňte plíseň
Na trhu najdete nespočet prostředků pro odstranění plísně. Některé jsou chemické, jiné ekologické a dokonce můžete využít i domácí metody. Roztok vody a octa nebo vody a jedlé sody působí velmi dobře. Jednoduše nastříkejte prostředek na postižená místa, nechte chvíli působit a poté vše setřete vlhkým hadříkem.
Dezinfekce povrchu
Pro předcházení další plísně byste měli rámy oken také dezinfikovat. Některé prostředky již obsahují látky, které to zvládnou najednou během čištění. Jestli chcete mít jistotu, použijte dezinfekci na bázi alkoholu nebo octa. Anebo jednoduše odstraňte plíseň octem.
Správné větrání
Každodenní větrání je velmi důležité pro celkovou prevenci. Snížíte díky tomu vlhkost v daném prostoru, což je hlavní pro zamezení tvorby plísně. V koupelně nebo v kuchyni se hodí také větráčky nebo digestoř, které odstraní přebytečnou vlhkost.
Vlhkost v místnosti
Máte-li ve svém domově vysokou vlhkost, měli byste tento problém řešit. Větrání je jedna možnost, ale hodně vám mohou pomoci také odvlhčovače vzduchu nebo kvalitní izolace fasády. Jestli se vám rosí okna, pravidelně je otírejte a snažte se nesušit prádlo v místnosti.
Prevence
K dalším preventivním krokům patří také dobré rozmístění nábytku. Ten by neměl být příliš blízko oknům nebo stěnám, protože to zamezuje správné cirkulaci vzduchu. A dávejte si pozor také na těžké závěsy nebo žaluzie, protože omezují proudění vzduchu kolem oken a podporují vznik plísní.
Zdroj: https://www.greenmatch.co.uk/windows/moulding