Umělá inteligence člověku práci nevezme. Je nápomocná, základní předpoklady jí ale chybí

Umělá inteligence se stává pomalu, ale jistě součástí téměř každého odvětví práce. Každým dnem je její využití vyšší a vyšší. Tím, jak je její úroveň kvalitnější a dostupnější, tím více čelí zaměstnanci strachu z možné ztráty zaměstnání. I když je UI navržena tak, aby zjednodušovala určité procesy, lidský faktor je stále důležitý, jelikož nemůže plně nahradit lidskou kreativitu a další stránky.

První stránkou, kterou nemůže plně nahradit, je emoční inteligence. I přes veškerou snahu UI napodobit emoční inteligenci se stále nevyrovná té lidské. Jednoduše řečeno, nelze nahradit tuto stránku někým, kdo ji postrádá.

Omezenost dat

UI umí pracovat pouze v omezeném množství. Pro lepší představu to znamená, že provede úkon podle zadání, cokoliv dalšího neočekávejte. Můžete si být jistí tím, že se vaší odborné práce nedotkne, zejména té, ve které potřebujete kreativitu a rychlou reakci na danou situaci, která se může změnit z minuty na minutu. Další výhodou lidského myšlení je, že dokážeme myslet do budoucnosti, v jiných perspektivách, dokážeme pozorovat různé úhly pohledu na danou či potencionální problematiku. U UI můžeme opět očekávat pouze omezený rozsah, a to v zadání dat.

Mohlo by vás zajímat:  Prodloužit výdrž baterie u notebooku je extrémně jednoduché. Stačí využít denní světlo
Zdroj obrázku: Freepik

Soft skills

Soft skills jsou velice žádanými dovednostmi v téměř každém zaměstnání. Mezi ně patří především:

  • týmová práce,
  • pozornost k detailům,
  • kreativní dovednosti,
  • efektivní komunikace.

Lidé jsou různě školeni, aby vylepšili tyto dovednosti. Umělá inteligence nemůže rozvíjet tyto dovednosti, jelikož vyžaduje právě vyšší emoční inteligenci, kterou v sobě jednoduše nemá.

Má za úkol pomáhat, a ne soutěžit

Aplikace umělé inteligence se pomalu, ale jistě přibližují k tomu, aby nahradily určité pracovní pozice. Jedná se zejména o pozice, kde lze zaznamenat často se opakující cykly. Nicméně tyto kroky nejde provést, aniž by je ovládal sám člověk. Podle prognóz by mělo být v roce 2025 zřízeno až 85 milionů pracovních pozic pro umělou inteligenci, ale o to více pozic pro lidi. Jak můžeme pozorovat, umělá inteligence se pomalu dostane do pracovních pozic ve firmě, ale zároveň zůstane nutnost jejího ovládání lidským faktorem.

Zdroj: https://www.beyond.agency/blog/will-ai-take-my-job