Baterie v notebooku je náchylná na nízké teploty. Postarejte se o ni správně

Notebooky mají velkou výhodu oproti klasickým stolním počítačům. Jsou totiž flexibilní a snadno skladovatelné. Na druhou stranu jsou náchylné na jakékoliv teplotní výkyvy, respektive extrémní. Obecně se doporučuje používat a skladovat notebook v pokojové teplotě. Výrobci uvádí nejčastěji rozmezí teplot 10–35 °C. Zatímco pokrok v oblasti technologie byl značný, co se týče baterii, tak ani ne. Stále se používají Li-ion baterie. Jakékoliv teplotní výkyvy nepříznivě ovlivňují chemickou reakci, která napájí váš laptop.

Negativní dopad

Chlad má ve skutečnosti daleko větší negativní dopad, než bychom si mohli původně myslet. Baterie mohou ztratit až 50 procent své baterie, pokud jsou vystaveny velmi nízkým teplotám. Notebook oproti chytrému telefonu má nevýhodu, ve velikosti. Zatímco telefon si můžete vložit do kapsy, kde se zahřívá tělesným teplem a zůstává krytý před negativním počasím, tak notebook přenášíte v batohu nebo třeba v automobilu. Notebook je tak více náchylný na nízkou teplotu, takže baterie může rychle ztrácet na životnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Správná klávesnice je základ pro pohodlnou práci i hraní her. Každá nabízí něco jiného
Zdroj obrázku: Freepik

Chraňte své zařízení

Pokud můžete, tak se vyhýbejte přenosu notebooku, pokud budete venku delší dobu. V autě jej zabalte do termopouzdra nebo podobným způsobem, aby nebyl vystaven největší zimě. Pokud potřebujete používat notebook v chladu, tak se vyplatí investovat do odolných. Po příchodu domů nebo kanceláře nechte notebook aklimatizovat alespoň 30 minut. V případě, že jste byli delší dobu venku a jsou viditelné stopy kondenzace, tak nechte notebook 24 hodin v pokojové teploty, aniž byste jej používali. Rozhoně se nesnažte urychlovat proces temperace fénem nebo jiným elektronickým spotřebičem. Následně způsobený teplotní šok by mohl vážně poškodit nejen baterii, ale i celé zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Přepnutí do režimu hibernace zabrání Auto Mouse Mover

Dočkáme se lepší baterie?

Zdá se, že si na lepší a odolnější typ baterie budeme ještě nějakou dobu muset počkat. Mezitím se starejte o své zařízení nejlépe, jak můžete a chraňte ho před extrémními teplotami.

Zdroj: https://www.casdschools.org/cms/lib/PA01916452/Centricity/Domain/43/How%20to%20charge%20my%20laptop.pdf