Zjistěte, kdy je riziko infarktu na nejvyšším stupni!

Zjistěte, kdy je riziko infarktu na nejvyšším stupni!

Nové technologie jsou na vzestupu a pro vědce není nemožné zjistit, kdy je nejvyšší pravděpodobnost infarktu. Soudě tak podle nového systému umělé inteligence (AI), která předpoví riziko srdeční zástavy orientované přes počasí a čas. Tento systém je založen na předpokladu, že bude možné zkoumat z dat, identifikovat dané vzorce a orientovat se tak bez lidí a jejich přítomnosti. Studie zjistila, že riziko nejčastěji přichází v neděli, pondělí nebo při náhlých poklesech či výkyvech teplot.

Vědecké poznatky

Podle vědců, by tento nový systém měl lidi upozorňovat a hlásit jim velkou zátěž a možné riziko spojené s infarktem myokardu. Tak by se mělo zabránit smrtelným situacím spojených se srdcem a zároveň by se měla zvýšit šance na vyšší dožití, a především přežití. Stejně tak má sloužit i při správné diagnostice u lékaře. Mnohdy totiž lidé chodí k lékařům s nejasnými příznaky infarktu a pacienti jsou doktory odesláni zpět domů. Proto by tento systém měl pomoci včasně zasáhnout a pomoci při diagnostice. Možná je právě takový systém velmi důležitý, protože komunitní zástavy srdce jsou celosvětovým problémem a většinou se jedná o malou pravděpodobnost, že lidé přežijí nebo nebudou mít vážné následky. Celek by se měl orientovat podle meteorologie. Zde získaná data budou velmi důležitá. Bohužel je ale třeba dalšího velkého úsilí a zkoumání, protože meteorologická data bývají mnohdy složitá.

Mohlo by vás zajímat:  Vaření na plynu škodí nejen rodinnému rozpočtu. Nejvyšší čas vyměnit ho za jinou variantu

Vyhodnocení vědci

Pro bližší poznání vědci vyhodnotili schopnost určení předvídat zástavu myokardu přes den, a to podle času – roku, období, dne v týdnu, hodiny, ale dokonce i podle dnu, kdy máte volno. Dále také podle stupně vlhkosti venku, sněhu, barometrickém tlaku a deště. Od roku 2005 až do roku 2013 bylo zkoumáno 1 299 784 lidí, z nichž 525 374 lidí bylo zkoumáno podle výše zmíněných dat. Výsledky byly porovnané s 135 678 případy, které prodělaly infarkt v roce 2014 až 2015, aby byla možnost určit přesnost systému. Aby se zjistily výsledky, museli analyzovat tepelné mapy, které využívali samostatný soubor dat týkající se komunitních srdečních zástav. Bylo prokázáno, že nejvíce událostí týkající se zástavy srdce, proběhlo v pondělí, neděli, při nízkých teplotách, náhlých výkyvech teplot a během letních prázdnin.