Zjistěte, kdo vám krade wifi. Jednoduchý postup zabere jen pár minut

Zjistěte, kdo vám krade wifi. Jednoduchý postup zabere jen pár minut

Zpomalil se vám poslední dobou internet? Začaly se vám sekat online videa nebo streamy? Pak je možné, že se někdo napojil na vaši wifi a okrádá vás o vaši rychlost. Není nic jednoduššího než si ověřit, jestli se k vám někdo nenapojil, a my vám s tím dnes pomůžeme.

Pokud se někdo napojí na vaši wifi, pak zpomalení rychlosti může být jen jeden z několika problémů. Může se také stát, že bude mít přístup k vašim sdíleným složkám. Případně pomocí vašeho připojení může konat nějakou nelegální činnost. Proto je lepší si v případě podezření ověřit, zda se na vás někdo napíchnul, nebo ne. Není to nic těžkého a existuje hned několik způsobů, jak to zjistit. My vám ukážeme jak na to.

Mohlo by vás zajímat:  Místo jmen kontaktů jen čísla: známý problém v telefonu nabízí hned několik řešení

Zkontroluje si kontrolky na vašem bezdrátovém routeru

Většina bezdrátových routerů disponuje kontrolkami, na kterých si můžeme sami ihned a zadarmo ověřit, zda někdo používá naši bezdrátovou síť. Nejjednodušším způsobem je ihned na chvilku vypnout všechna bezdrátová zařízení v domácnosti a pomocí kontrolek zjistit, zda je připojená. Pokud kontrolka stále bliká, někdo využívá váš bezdrátový signál. Ovšem pokud máte celou bezdrátovou domácnost, tak by tento způsob mohl zabrat opravdu dlouhou dobu.

Zdroj obrázku: Freepik

V administraci routeru najděte připojená zařízení

Maličko složitější je způsob číslo dvě. Přihlaste se do administrace vašeho routeru a podívejte se sami na aktivitu a připojená zařízení. Do administrace se dostanete zadáním vaší IP adresy do prohlížeče a následným potvrzením hesla. Pokud neznáte adresu routeru, zjistíte ji jednoduše tak, že do konzole napíšete příkaz ipconfig. To, co hledáte, najdete vedle položky „Adresa IPv4“ nebo „Výchozí brána“. Po následném přihlášení budete mít přístup ke všem připojeným zařízením a lehce zjistíte, zda je tam nějaké navíc.

Mohlo by vás zajímat:  Utopili jste svůj telefon? Poskytněte mu první pomoc

Možností je určitě více. Můžete například použít nějaký software na detekci síťové aktivity. Nicméně tomu, aby se na vás někdo napojil, předejdete nejlépe silným heslem.

Zdroj: https://electronics.howstuffworks.com/how-to-tech/how-to-detect-stealing-wifi.htm