Neustálá snaha automobilek přijít s něčím novým a cool má i své stinné stránky. A nejde jen o technologie, které jsou úlitbou bohyni moderní společnosti – ekologii. Občas se objeví nová vychytávka v jiné oblasti. A některé z nich se později ukážou být zoufale neúspěšnými, přestože na první pohled vypadají jako skvělý nápad. Jednou z takových slepých uliček vývoje, které byste se raději měli vyhnout, jsou automatické zámky na čip. Ty jsou drahé a rozhodně nezvyšují bezpečnost auta před zloději.
Dálkové ovládání versus čipy
Zámek bez klíčové dírky samozřejmě není až takovou novinkou, na českých silnicích běžně narazíte na auta odemykaná dálkovým ovládáním. U těch je však třeba mechanicky zmáčknout tlačítko na dálkovém ovládání, a tak se nestává, že by auto někdo odemkl mimovolně. Zámky odemykané čipem však fungují podobně jako zámky na obyčejných dveřích – s čipem se stačí k zámku přiblížit a ten se sám od sebe odemkne.

Náhodné odemčení
Právě to je kámen úrazu, respektive bezpečnostní riziko. Zámky sice mají různou citlivost, zpravidla však vyšší, než tomu bývá třeba u vchodových nebo kancelářských dveří, aby se auto dalo snadno odemknout i v případě, že má zrovna řidič plné ruce zavazadel. To ovšem znamená, že dveře se mohou odemknout i nedopatřením, stačí, když někdo s čipem v kapse projde okolo auta. Ve většině případů si sice omylem odemčeného auta všimnete, ale v rušnějším prostředí už se tak stát nemusí.
Zablokované dveře
Postupem času pak může vyvstat ještě jeden problém. Nemají-li dveře mechanický zámek, který lze odemknout klíčem, v případě selhání elektroniky nebo ztráty čipu majiteli vozu nezbývá než navštívit servis. A zdá se, že právě tímhle neduhem budou zámky na čip trpět hojně. Asi nepřekvapí, že výměna čipu za nový není zrovna levná záležitost, nehledě na čas, během kterého budete po dobu opravy bez auta.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/what-is-keyless-entry-which-cars/