V Indii prozatím nemusejí mít obavy z úplného zákazu kryptoměn. Ministryně financí Nirmala Sitharamanová totiž oznámila novou daň z kryptoměn a k tomu nové poplatky za převádění. Zákaz by tedy nedával smysl.
Náměstek guvernéra indické národní banky prohlásil, že kryptoměny jsou velmi blízké Ponziho schématu nebo ještě horší. Zakázání těchto virtuálních platidel by podle něho pro Indii bylo to nejlepší, jelikož představují obrovskou hrozbu pro makroekonomickou a finanční stabilitu. Jejich zrušením by se tomuto dalo vyhnout. Ministryně financí byla ale jiného názoru a prosadila novou daň, díky které by se měla situace stabilizovat.
Zákaz kryptoměn v celé Indii je ale stále ve hře
Dlouhou dobu se spekulovalo, že v Indii dojde k úplnému zákazu kryptoměn. Ale nyní po vydání této nové daně to vypadá, že by měl být tento strach již zažehnán. Investoři a burzy z celého světa mají tedy naději, že zde nebudou zakázány. Nicméně indická centrální banka je stále proti regulaci kryptoměn a podporuje úplný zákaz jejich držení a používání v celé Indii. Teď je tedy otázkou, jak se k tomu postaví vláda.
Banka by všechny kryptoměny nejraději zakázala
Centrální indická banka je toho názoru, že kryptoměny byly vyvinuty právě proto, aby finanční trh, který je regulován, prostě obešly. Jelikož se jedná o anonymní neregulovaný systém, který z naprosté většiny funguje virtuálně, je podle banky jako stvořený pro nelegální nebo podvodné transakce, což je na jednu stranu pravdivý argument. Nezákonné nebo nelegální transakce totiž za rok 2021 dosáhly hodnoty 14 miliard dolarů.
V samotné Indii je okolo patnácti až dvaceti milionů investorů kryptoměn, což je na tak lidnatou zemi celkem malý počet. Ovšem pokud by došlo k zákazu kryptoměn, pak by se jen v Indii dle předpokladů jednalo o 40 000 milionů indických rupií.
Zdroj: https://www.dw.com/en/why-is-the-indian-government-cracking-down-on-cryptocurrency/a-60148889