Vysoké ceny paliv vedou řidiče k řadě opatření. Ušetřit jde přitom jednoduše během samotné jízdy

Vysoké ceny paliv vedou řidiče k řadě opatření. Ušetřit jde přitom jednoduše během samotné jízdy

Jak jsme si mohli všimnout, za poslední dobu se zvedají ceny všeho včetně pohonných hmot. K úspoře peněz pomůže určitě ekonomická jízda. Ušetříte tím nejen své finance , ale také pomůžete životnímu prostředí. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak jezdit úsporně.

První radou, jak ušetřit, je zbytečně nepřehřívat motor. Jakmile nastartujete, vyjeďte co nejdříve. Pouze v zimě se doporučuje, aby se vyčkalo pár minut před odjezdem. Pokud jste zaseklí v zácpě, můžete vypnout motor, abyste ušetřili palivo.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro jarní mytí vozu: údržbu si zaslouží lak, skla i interiér auta

Věnujte řízení pozornost

Abyste ušetřili spotřebu paliva a brzdový systém, zkuste brzdit motorem. Nehledě na to, že prudké brždění je nebezpečné pro vás i ostatní účastníky provozu. Brždění motorem dosáhnete postupným uvolňováním plynového pedálu a snižováním převodových stupňů.

Dalším tipem je nepoužívat první rychlostní stupeň, pokud to není nezbytně nutné. Ten slouží pouze k vyjetí. Otáčky si hlídáte na otáčkoměru. U moderních automobilů s palubním počítačem už vidíte spotřebu paliva sami.

Zdroj obrázku: Freepik

Předem si naplánujte cestu

Jak dál ušetřit při jízdě? Určitě si naplánujte cestu, abyste se vyvarovali různých komplikací. Vyplatí se sledovat cestu, zda někde nejsou nehody, práce na silnici nebo další komplikace. Skvěle poslouží GPS, ale mějte vždy aktualizovaný software.

Mohlo by vás zajímat:  Dočkáme se omezení rychlosti na dálnicích? OSN je pro

Skvělou radou je udržování konstantní rychlosti. Náhlým zrychlením navýšíte i spotřebu.

Nepřehánějte to s klimatizací

Klimatizace je výborná věc v horkých dnech, ale pamatujte, že dlouhodobější používání klimatizace a nesprávné nastavení zvyšuje riziko různých nemocí, protože vzniká teplotní šok. Každopádně jestli nemáte garáž nebo jste někde na výletě, v obchodě a podobně, parkujte auto pokud možno ve stínu. Klidně můžete během jízdy využít proudění vzduchu a jet s otevřenými okny po počátečním puštění klimatizace.

A poslední radou je samozřejmě celková péče o auto. Dodržujte pravidelné lhůty prohlídek, co můžete sami udržovat, na to nezapomínejte. Hlavně nezanedbávejte pravidelnou výměnu filtrů a provozních kapalin.

Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038