Stáří notebooku zjistíme pomocí sériového čísla, příkazového řádku nebo BIOS

Vypínat, nebo jen uspat: notebook dokáže spotřebovat hodně energie, šetřit se vyplatí

Přemýšlíte nad tím, jestli na noc vypínat notebook? Určitě je dnes nutné zamyslet se, jestli ušetříte energii, a tím i peníze. Klady a zápory se najdou u každého zařízení. Pokud potřebujete notebook k práci, určitě budete myslet na to, jak ušetřit, i když ho potřebujete mít neustále v provozu. Ceny elektřiny nás donutily přemýšlet nad tím, jestli se má notebook vypínat, nebo přepínat do pohotovostního režimu.

Jaké spotřebiče denně používáte?

V domácnostech najdeme spoustu spotřebičů, které používáme denně. A je nutné vypínat notebook? Některé spotřebiče se vyplatí vypínat kvůli spotřebě energie, ale jiné stačí hodit pouze do pohotovostního režimu. I tak ale spotřebič spotřebovává energii, i když v menším množství. Časté vypínání a zase zapínání počítače ale vedou k tomu, že se baterka ničí, a navíc budete mít vysoké účty za elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:  S několika tipy nabídne Google vždy lepší výsledky vyhledávání

Na spotřebu energie má vliv ale také monitor, grafická karta nebo procesor. Podle výkonu pak poznáte, o jakou spotřebu se bude jednat. Pokud se rozhodnete notebook denně vypínat, a to hlavně ze zásuvky, můžete tím ušetřit i několik stovek ročně. Co tedy dělat s notebookem? Můžete si vybrat mezi vypnutím, uspáním a hibernací. Jestliže zavíráte notebook, určitě ho předtím nevypínáte. Dostane se do režimu, kdy sice není plně vypnutý, ale pouze uspaný.

Zdroj obrázku: Freepik

Vypínat, nebo uspávat notebook?

I tak ale spotřebuje spoustu energie, i když to není takové množství, jako když na něm pracujete. Notebook tak nemusíte vypínat. Spánek patří mezi úsporné režimy, které pomohou ušetřit. Během několika vteřin je notebook navíc plně vzhůru a můžete na něm rychle zase pracovat a nečekat, až se zapne. Hibernace je ještě něco jiného. Je to zase lepší režim než uspání notebooku.

Mohlo by vás zajímat:  Tři programy, které obnoví ztracené soubory v počítači

Ušetříte více energie, a tím pádem je tento stav ekonomičtější. Zařízení bude odebírat menší množství elektřiny. U novějších notebooků je stav hibernace možností, kterou si můžete jednoduše nastavit.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/sleep-vs-shutdown-whats-best/