Výkonný motor u nových vozů nabízí překvapivě elektromobily

Výkonný čtyřlitrový motor dnes najdete tak maximálně v kamionu a leckdy ani tam ne – také nákladní doprava by se měla v nadcházejících letech elektrifikovat. Zhruba od devadesátých let začaly automobilky postupně zmenšovat motory a osekávat jejich výkon, a to nejen u klasických osobních aut, ale i u různých supersportů, snad s výjimkou závodních speciálů. A kromě méně výkonných a ekologičtějších motorů se začaly ve velkém objevovat další „vychytávky“, které mají pomoci chránit životní prostředí, třeba nepopulární stop-start systém. Co by měl tedy dnes udělat někdo, kdo si chce pořídit nadupané auto se silným motorem? Inu, měl by si nechat zajít chuť. Takovým autům už totiž odzvonilo.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří lidé se v autě zásadně nepoutají. Nad jejich argumenty zůstává rozum stát

Zákaz vjezdu do měst

Už dnes nemohou auta se silnými motory do některých evropských metropolí, případně musí za vjezd platit. Tenhle trend se dříve či později rozšíří i do střední a východní Evropy a navíc můžeme počítat s tím, že nezůstane jen u metropolí. Pokud si pořídíte silné auto, dříve či později tenhle zákaz postihne i vás.

Zdroj obrázku: Freepik

Budete mít hluboko do kapsy

Fosilní paliva jsou stále ještě příliš důležitá, než aby si je mohly jednotlivé státy dovolit zatížit velmi vysokými spotřebními daněmi. Spíše naopak, v minulém roce jsme zažili snižování těchto daní, když ceny paliv vystřelily v důsledku ruské invaze na Ukrajinu strmě vzhůru. Ale jak poroste počet elektromobilů, poroste také tlak na dodatečné zdanění fosilních paliv. Už za pár let tak může provoz takového auta ošklivě zatížit rodinný rozpočet.

Mohlo by vás zajímat:  Policii v civilním voze prozradí typické chování a podezřelý styl jízdy

Elektrická alternativa

A přece existuje jedna varianta pro ty, kteří se chtějí prohánět po dálnicích se stovkami koní pod kapotou. Jen asi nepotěší zapřisáhlé fanoušky spalovacích motorů. Na trhu už jsou totiž také elektrické supersporty, a to včetně modelů renomovaných italských značek. S takovým autem přitom výše uvedené problémy odpadají, do měst budete moci dle libosti a dobíjení možná budete mít i zadarmo.

Zdroj: https://europe.autonews.com/environmentemissions/eu-reaches-deal-ban-new-combustion-engine-cars-2035