Viry se do počítače dostanou jednoduchou cestou. Klíčem je jejich včasné zachycení

Mezi největší hrozby na internetu patří počítačové viry. Jeho přenos je jednoduchý, stačí kliknout na podezřelý odkaz, navštívit pofidérní stránku nebo stáhnout nelegální software. Jakmile virus pronikne, aniž by byl identifikován, začne jeho práce uvnitř zařízení. Celý proces je rychlou záležitostí, po proniknutí se začne rychle množit a infikovat zařízení. Většinou jsou určeny k tomu, aby smazaly soubory, uzamknuly je nebo odcizily údaje. Záleží, o jaký typ viru jde. Některé jsou méně škodlivé, jiné kritické, stejně jako v lidském těle.

Mohlo by vás zajímat:  Špičkové telefony jen pro muže: známá aktivistka hájí velikost ženské ruky

Jak fungují viry

Počítačové viry postupují čtyřmi fázemi, dokud nedosáhnou svého cíle. Vše začne tím, že pronikne do systému, kde se ukryje a čeká, až nadejde vhodná chvíle. Přechodem do druhé fáze se probudí a začne se šířit celým systémem, aniž by byl odhalen. Přechodem do třetí fáze začne vir provádět svou činnost, pro kterou byl vytvořen. Některé čekají na pokyn útočníka, jiné jsou časovou bombou, kdy se následně počítač uvede do restartu. V poslední fázi je vir kompletně a úspěšně spuštěn a začíná tak poškozovat váš systém.

Mohlo by vás zajímat:  Vymazání mezipaměti v Android zařízeních může vyřešit hned několik problémů. Potřebné kroky zvládne každý
Zdroj obrázku: Freepik

Šíření viru

Počítačové viry se mohou infikovat vaše zařízení různými cestami. Od online prostředí (e-mail, stahování, stránky…) přes problémový hardware (CD, DVD, USB flash disk…). Mezi nejčastější způsoby patří e-mail. Zde útočníci posílají svým obětem phishingové zprávy, které obsahují škodlivé odkazy. Dále narazíte na viry také při online stahování různých souborů, které jsou infikované. Stejně jako přes e-mail, tak i prostřednictvím SMS nebo internetových messengerů (Facebook messenger, WhatsApp, Instagram apod.). Existuje další spousta způsobů, ale toto jsou nejběžnější.

Mohlo by vás zajímat:  Android 12 nešetří novinkami. Potěší delší výdrží, plynulejším chodem i maximálním přizpůsobením

Příznaky napadení

Počítač napadený virem poznáte podle náhlé změny zařízení. Jeho výkon je pomalý a poznamenaný. Uvnitř zařízení vám začnou náhle mizet jednotlivé soubory. Neustále na vás vyskakují různá okna, nejčastěji reklamy a nabídky ke stažení různých programů. Obecně narazíte také na různé restarty systému, selhávání programů. Při jakémkoliv zaregistrování problému proveďte scan zařízení a proveďte další nutné operace. Rozhodně na nic nečekejte.

Zdroj: https://www.computerhope.com/issues/ch001045.htm