Tři důvody, proč nemusí auto projít na STK: problémem bývají doplňky, emise i pneumatiky

Závady na autě mohou být někdy velmi překvapivé. I když si člověk myslí, že jeho vozidlo je v naprostém pořádku, mohou se objevit problémy, na které by majitele ani nenapadlo se zaměřit. Když se to stane, majitelé aut jsou často zaskočeni a nevědí, co dál. Pokud byste chtěli mít jistotu, že se vám podobné situace vyhnou, některé z těchto nejčastějších překvapivých závad na autě byste měli mít na paměti.

Doplňky

I když se nám může zdát, že některé úpravy na našem autě jsou jen kosmetické povahy, mohou mít vliv na to, zda na STK projdeme, či nikoliv. Každá úprava, kterou instalujeme po zakoupení auta, by měla být nejen schválena a homologována, ale také odborně namontována. To se týká nejen majitelů tuningových aut, ale i běžných řidičů, kteří například chtějí mít zatemněná okna. Zatemňovací fólie mají totiž často nižší propustnost světla, než stanoví zákon, a proto mohou při technické kontrole dělat problém.

Mohlo by vás zajímat:  Majitelé elektromobilu dostávají stále stejné otravné otázky. Vše pramení z rozšířených mýtů
Zdroj obrázku: Freepik

Pneumatiky

Majitelé aut často podceňují význam pneumatik a mohou při technické kontrole narazit na problém nejen kvůli opotřebení běhounů, ale také kvůli špatným rozměrům. Je totiž důležité, aby na autě byly pouze pneumatiky, které jsou zapsány v technickém průkazu. Pokud si řidič nainstaluje na auto pneumatiky s jinými rozměry nebo profilovým tvarem, může to být důvodem, proč auto na STK neprojde. I když jsou pneumatiky nové a mají dostatečně hluboký vzorek, pokud neodpovídají předepsaným parametrům, auto neprojde.

Mohlo by vás zajímat:  Palubní počítač často ukazuje jiné hodnoty, než jak reálně v autě jedeme

Ke kontrole vás nemusí pustit

Mnoho majitelů aut se může setkat s nepříjemným překvapením již na začátku návštěvy stanice technické kontroly. Při měření emisí totiž může být zjištěno, že auto nevyhovuje limitům. V takovém případě je celá další kontrola zbytečná, protože vozidlo není schopné splnit emisní normy a je označeno jako nevyhovující. Důvody pro takový stav mohou být různé – od špatného stavu motoru až po nesprávnou údržbu. Každopádně pokud vozidlo selže na měření emisí, majitel se musí nejprve postarat o opravu, aby mohl projít technickou kontrolou a legálně vyjet na silnici.

Zdroj: https://rickyyates.com/stanice-technicke-kontroly-stk/