Světla ve voze jsou základ. Dobře je nastavit ale umí málokterý řidič

Na silnici se pohybuje čím dál tím více řidičů. Jejich povinností je neohrožovat a neomezovat ostatní účastníky provozu. Mezi další povinnosti patří mít automobil v pořádku. Řidič by měl být zároveň opatrný na vozovce po celý rok. Jak už bylo zmíněno, v provozu se objevuje čím dál tím více lidí a je potřeba být maximálně soustředěný a dodržovat i bezpečný odstup. Nikdy nemůžete ovlivnit, jak se zachová jiný řidič. Svou jízdu byste měli přizpůsobit i s ohledem na roční období nebo aktuální počasí. Toto tvrzení platí dvojnásob na podzim a v zimě, kdy jsou podmínky pro jízdu náročnější.

Potkávací světla

Potkávací světla jsou nejvíce používaným typem vnějšího osvětlení automobilu. Nachází se na přední straně a plní dvě funkce:

  • Osvětlují vozovku před vozidlem, zajišťují řidiči dobrou viditelnost a neoslňují ostatní účastníky provozu.
  • Osvětlují vozidlo během jízdy, aby bylo dobře viditelné i z dálky.
Mohlo by vás zajímat:  Ušetřit palivo pomůže především správný styl jízdy. Pět jednoduchých pravidel může dodržet každý
Zdroj obrázku: Freepik

Nastavení potkávacích světel

Správně seřízená potkávací světla by měla svítit na cestu 40 metrů před autem. Měla by být uspořádána asymetricky, tedy aby osvětlovala silněji pravou část silnice, jak se jezdí ve většině zemí. V zemích s levostranným provozem osvětlují tlumená světla silněji levou stranu vozovky. Správné nastavení potkávacích světel není práce pouze pro diagnostika, ale také pro samotného řidiče podle zatížení vozu:

  • 0 – když řidič sedí společně se spolujezdcem,
  • 1 – ve voze jsou čtyři až pět osob,
  • 2 – když jsou ve voze cestující společně se zavazadly,
  • 3 – řidič s plně naloženým kufrem.

Pozor na oslnění

Potkávací světlo má zlepšit viditelnost, ale nesmí oslňovat. Bohužel většina vozidel má špatně nastavená světla. Špatně nastavená světla mohou přispět k nehodě na silnici. Dávejte si pozor především v tomto období, kdy je den kratší než noc a častěji hrozí horší viditelnost. Buďte tedy při silničním provozu velice opatrní.

Zdroj: https://www.wendlefordsales.com/blogs/3550/how-to-adjust-and-align-your-car-headlights-for-perfect-aim/