Stand-by (pohotovostní) režim je stav, během kterého je spotřebič sice vypnutý, ale stále je připojený v zásuvce. Můžete ho velmi rychle probudit znovu k životu, takže není vypnutý kompletně. Tento režim má určitá negativa, se kterými musíte počítat. Většina lidí vůbec netuší, co se děje se spotřebičem, když ho necháte v tomto polovičním režimu.
Typická charakteristika
Počítat musíte hlavně s tím, že spotřebič v pohotovostním režimu stále spotřebovává energii. U některých zařízení to může být malé množství, ale jiné si vezmou poměrně hodně energie. A když necháte např. notebook nebo televizi v tomto stavu, můžete tím spotřebovat hodně elektřiny. Na druhou stranu se zapne velmi rychle, což je jeho velkou výhodou.
Spotřeba elektřiny
Většinou se jedná pouze o malou spotřebu, ale u některých zařízení se může jednat až o 10 % běžné spotřeby energie. Dávejte si pozor na náklady na spotřebu, protože se vám účty mohou pořádně zvednout. Když necháte spotřebiče takto zapnuté neustále, za rok to udělá pěknou částku.
Ekologický vliv
Dokonce i malá spotřeba energie je naprosto zbytečná. Jestli vám alespoň trochu záleží na životním prostředí, měli byste spotřebiče vypínat. Na globální úrovni může udělat i tato malá spotřeba obrovský rozdíl z pohledu globálního oteplování, protože se musí vyrobit mnohem více energie.
Bezpečnost
V letních měsících se mohou spotřebiče ve stand-by režimu přehřívat. To představuje velké riziko pro vaši bezpečnost, protože tím může vzniknout požár. Toto riziko hrozí prakticky jen u starších spotřebičů, ale jistě to nechcete riskovat ve své domácnosti.
Životnost spotřebičů
Všichni víme, že životnost moderních spotřebičů ovlivňuje mnoho faktorů. Jestli máte zařízení neustále v pohotovostním režimu, není to pro ně nic dobrého. Krátíte jim životnost, protože neustálá spotřeba zajišťuje opotřebování vnitřních součástek.
Zdroj: https://blog.loop.homes/the-cost-of-leaving-appliances-in-standby-mode