Stadion ve tvaru obrovského stanu vyroste v Kataru

Zajímavý projekt budete moci vidět v oblíbeném Kataru. Vyroste tady totiž Stadion Al Bayt, který bude připomínat obrovský stan, který se klasicky staví v poušti. Bude to velké zařízení, které bude uvedeno do oficiálního provozu na mistrovství světa ve fotbale v roce 2022.

Kapacita stadionu bude 60 tisíc lidí

V Kataru se bude mistrovství světa ve fotbale konat příští rok, a právě tento stadion bude hostit nejen úvodní zápas, ale také další utkání ve skupinách až do semifinále. Postavený bude z rukou odborníků, jeho design je inspirovaný nomády, kteří si podobné stany staví v poušti. Objekt má ocelovou kostru, na které bude položen stan. Stadion bude mít stahovací střechu, která v místních podmínkách vytvoří ideální podmínky pro náročný sport a diváci nebudou muset čelit vysokým teplotám.

Design stadionu je velmi poutavý. Samotní autoři stadionu jsou velmi nadšeni tím, jak se jim podařilo přetvořit obyčejný stan z pouště na obrovské dílo, které upoutá na první pohled. Fanoušci fotbalu budou nadšeni, protože jejich oblíbený tým budou moci sledovat z mnoha sedadel. Kromě toho je stadion také velmi praktický.

Mohlo by vás zajímat:  Používání helem při cyklistice rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Statistika ale mluví jasně

Po mistrovství světa se budou sedačky demontovat

Konstrukce stanu poskytne kýžený stín a zajistí příjemnou teplotu uvnitř stadionu, aniž by byla použitá nějaká jiná energie, jak uvedl katarský tisk. Po skončení fotbalového mistrovství pak bude velká část sedaček demontována, aby se pak mohla použít ještě na jiných sportovištích. Horní část stadionu se pak změní na luxusní hotel, další části na nákupní centrum.

Po turnaji tak nezůstane nevyužitý. Součástí komplexu pak bude také nemocnice, park, cyklistické stezky, kavárny nebo dětská hřiště. Vznikne tu prostor, který bude bavit každého, kdo do něj vejde. Al Bayt bude jedinečnou stavbou, která zde může nejen sportovní fanoušky těšit dlouhé roky.

Zdroj: https://www.dezeen.com/2021/12/06/al-bayt-stadium-world-cup-qatar-giant-tent/