Základním předpokladem pro vaši bezpečnost je heslo. Představte si trezor, v němž máte schované cennosti. Přesně takto funguje heslo od vašeho počítače či různých účtů na internetu. Čím silnější jej máte, tím větší šanci máte na odražení útoku potencionálního útočníka.
Mnoho lidí si myslí, že když nemají v počítači nic cenného, nepotřebují heslo. Takové jednání je naprosto naivní. Stačí, abyste se přihlásili do sociální sítě nebo e-mailu, a útočník může získat vaše údaje a natropit pořádnou paseku. Nemusí se jednat ani přímo o vás, stačí, aby prostřednictvím phishingového útoku někdo nakazil vašeho kamaráda a ten vás může nevědomě ohrozit. Na jaké další „rady“ můžete narazit?
Používání stejného hesla všude je bezpečné
Máte-li více účtů a používáte k nim stejné heslo, je to velice špatná volba. Můžete mít supersilné heslo, ale jakmile je jednou prolomené, útočník má velikou šanci nabourat se vám do ostatních účtů s tímto heslem.
Zapisování hesla někde na papír není také moc chytré řešení, zejména pokud tento papírek nebo blok necháte všem na očích v kanceláři nebo doma na viditelném místě.
Složitost je lepší než délka
Oba faktory jsou důležité, můžete si toho všimnout při zakládání hesla, kdy je vyžadováno heslo o určité délce a různých symbolů. Docela těžké se může zdát vytvořit složité krátké heslo. Náhodné heslo může být prolomeno poměrně rychle, pokud je krátké. Z tohoto důvodu doporučujeme určitě delší, ale zároveň i složitější heslo.
Důležitá je originalita
Všimněte si, že kdykoliv si zakládáte účet na nějakých stránkách nebo měníte heslo, tak se vám po zadání hesla zobrazuje jeho složitost. Přidáním symbolu nebo nějakého čísla dosáhnete změny ve statusu ze „slabé“ na „silné“. Útočník se bude snažit prolomit heslo různými nástroji, které budou cyklovat neuvěřitelně rychle, a používat i známá jména v kombinaci s čísly. Velice užitečné je použití takového hesla, které je originální s různou šifrou.
Zdroj: https://edu.gcfglobal.org/en/internetsafety/creating-strong-passwords/1/