Salvador zažívá významný růst cestovního ruchu. Uznání bitcoinu jako platidla láká turisty

Salvador zažívá významný růst cestovního ruchu. Uznání bitcoinu jako platidla láká turisty

Díky bitcoinu se Salvador stal velmi populární turistickou destinací. Navštěvují jej lidé z celého světa, které zajímá, jak to tam momentálně funguje. Cestovní ruch je zde opravdu na vysoké úrovni.

V září roku 2021 se stal Salvador první zemí na světě, která zavedla bitcoin jako zákonnou měnu. Tento krok byl sice ze začátku kritizován částí místních obyvatel, ale postupem času se to ukázalo jako velmi dobrý nápad. Tento krok totiž vedl k výraznému rozvoji místního cestovního ruchu a zároveň se opravdu razantně zvedlo HDP země. Nárůst HDP od zavedení bitcoinu jako zákonného platidla je přes 10 procent a to se Salvadoru ještě nikdy v historii nepodařilo.

O 30 procent více turistů za jeden rok

Nejvíce vzrostl počet návštěvníků z USA. Předtím, než byl bitcoin uznán jako oficiální státní platidlo, to byla jen hrstka a většina turistů pocházela z okolí. Namísto obvyklého jednoho milionů turistů ročně to loni bylo přibližně 1,4 milionu a to znamená, že jenom turismus se zvýšil téměř o třicet procent během jednoho jediného roku. Díky tomu jde ruku v ruce růst HDP a i zde letos poprvé v historii fungování státu přesálo dvoucifernou hodnotu v růstu.

Mohlo by vás zajímat:  EU chce zpřísnit zákony týkající se ochrany soukromí
Zdroj obrázku: Freepik

Sázka na bitcoin se rozhodně vyplatila

Suma sumárum se Salvadoru přijetí bitcoinu jako oficiálního platidla rozhodně vyplatilo. I když byli lidé zpočátku opravdu skeptičtí, výsledky mluví jasně. Takových kladných čísel by se bez tohoto kroku pravděpodobně nedočkali a už vůbec ne v tak velkém růstu. Ovšem Mezinárodní měnový fond je jiného názoru a již několikrát vyzval Salvador, aby se rozmyslel a od bitcoinu upustil. Bojí se o finanční stabilitu, která by mohla být časem pošramocena.

Vláda a celkově představenstvo státu si ale za svým rozhodnutím stojí a v nejbližší době rozhodně nehodlají v jejich finanční politice nic měnit.

Zdroj: https://fortune.com/2022/02/23/el-salvador-bitcoin-law-tourism-up-30-percent-imf-senate/