Řízení v létě vyžaduje větší trpělivost a obezřetnost

Jezdit v létě je samozřejmě mnohem příjemnější než v jiných obdobích. Už jen proto, že v našich podmínkách je světlo od brzkého rána až do večera, a tak je řízení mnohem bezpečnější než třeba v zimě. A že až na pár bouřek a sem tam nějaký déšť jsou většinou podmínky na silnicích velmi příznivé. Ale letní období má i své nepříjemnosti, na které je dobré se předem připravit. Zejména pokud nepatříte mezi nejtrpělivější řidiče.

Musíme to opravit!

Suverénně nejotravnější značka na českých silnicích je ta se smutně koukajícím smajlíkem, která vás informuje, že na následujícím úseku si za volantem užijete. Už na konci jara vyrostou na různých místech jako houby po dešti. A s příchodem horkých dní se většinou začne i s pracemi, byť východoevropským tempem. Pro vás jako pro řidiče to často znamená kyvadlovou dopravu a jízdu krokem rozkopanou silnicí nebo kompletní uzavírku a mnohakilometrovou zajížďku, která navíc zabere násobně více času než původní trasa.

Mohlo by vás zajímat:  Pomocí známých metod jezdím za pár litrů. Ale když vyjedu do provozu, často na mě blikají a troubí
Zdroj obrázku: Freepik

Kolony na dálnicích

Každý letní víkend můžete na dálnicích zažít stejné stěhování národů. Lidé ze střední a severní Evropy se pravidelně vydávají na jih, aby se za dva až čtyři týdny vrátili zpátky domů. A celkem pravidelně se jim podaří ucpat některý z důležitých dálničních tahů. Vzhledem ke stavu naší dálniční sítě, která má prakticky jen jednu páteřní dálnici, D1, není žádným překvapením, že Česko tímhle neduhem trpí více než jiné státy.

Motorkáři, cyklisté, děti…

Na okreskách a silnicích první třídy sice kolony nehrozí, ale zase na nich budete se železnou pravidelností narážet na motorkáře, cyklisty i další účastníky silničního provozu. Třeba dětské táborníky na túře nebo hudební fanoušky, kteří si odskočili z nedalekého festivalu doplnit zásoby. Na všechny je přitom třeba dávat pozor. Zkrátka a dobře, na silnicích je v létě rušno a situaci za volantem to příliš neusnadňuje.

Zdroj: https://www.theaa.com/driving-advice/seasonal/summer