Při výběru elektromobilu je jedním z hlavních parametrů rychlost jeho nabíjení

Když někdo přemýšlí o pořízení elektromobilu, obvykle se zaměřuje na parametry, které jsou důležité i u tradičních vozidel. Zajímá ho praktičnost, design, výkon, zrychlení a spotřeba paliva, kterou v případě elektromobilů nahrazuje spotřeba elektřiny. Dalším důležitým faktorem je dojezd, tedy vzdálenost, kterou je možné s jedním nabitím ujet. Nicméně existuje ještě jedna klíčová vlastnost elektrických aut, která často zůstává v pozadí a není dostatečně zdůrazňována.

Klíčové faktory ovlivňující dojezd elektrických vozidel

Elektrická auta mají podobná kritéria pro dojezd jako auta se spalovacím motorem. Kapacita baterie a spotřeba elektromobilu jsou klíčové faktory ovlivňující jeho dosažitelný dojezd. Čím vyšší je kapacita baterie a nižší spotřeba, tím větší dojezd elektromobil nabízí.

Možnosti nabíjení elektrických vozidel a jejich tempo

Existuje několik možností pro nabíjení elektrických vozidel. Od běžné domácí zásuvky, která může za hodinu nabít jen pár kilometrů dojezdu, po domácí wallboxy, které umožňují nabít energii na desítky kilometrů během jedné hodiny. Pomalejší veřejné nabíječky nabízejí podobné tempo nabíjení. Pro rychlé doplnění energie jsou ideální rychlonabíjecí stanice, které mohou nabízet výkon až několik desítek kilowattů.

Mohlo by vás zajímat:  Tuningové úpravy aut můžou být problémem na STK, u policie nebo pojišťovny
Zdroj obrázku: Freepik

Kompatibilita nabíjecího výkonu s vozidlem a omezení u plug-in hybridů

Přestože veřejné rychlonabíjecí stanice jsou schopné poskytnout vysoký výkon, samotné vozidlo musí být navrženo a vyrobeno tak, aby zvládlo konkrétní nabíjecí rychlosti. To znamená, že auto musí být postaveno na architektuře, která je kompatibilní s nabíjecími výkony. Mnoho lidí si však před nákupem nezjistí, jakou rychlost nabíjení jejich elektromobil podporuje. I když mají v okolí rychlonabíječku, mohou zjistit, že maximální nabíjecí výkon vozidla je omezen a nemohou tak plně využít rychlosti nabíjení.

To je patrné zejména u plug-in hybridů. I když by bylo skvělé přijet k obchodu, připojit auto na nabíječku a během krátké doby získat plně nabitou baterii, realita je často jiná. Omezená rychlost nabíjení hybridního vozidla znamená, že kvůli omezenému dojezdu mohou řidiči strávit dlouhou dobu u nabíječky, i když moderní elektrická auta by mohla nabít baterii na desetkrát větší dojezd za stejnou dobu.

Zdroj: https://pod-point.com/guides/driver/how-long-to-charge-an-electric-car