Stejně jako člověk se může infikovat nějakou nemocí, tak i technologická zařízení mohou narazit na viry. Se zvyšující se technologickou úrovní roste i úroveň zabezpečení. Ačkoliv útočníci jsou vynalézavější i s přispěním AI, tak většina zařízení má vysokou standardní úroveň zabezpečení. Bohužel i tak existuje riziko na nakažení. Co tedy dělat, když už se ocitnete v takové situaci?
V prvním kroku je nutné, abyste pečlivě prolustrovali počítač, abyste zjistili, že jste se opravdu zbavili virové infekce. Klidně použijte několik antivirů, abyste zvýšili šanci na důkladnou a hloubkovou kontrolu. Používejte opravdu jenom ověřené antivirové program. Vyhněte se použití neznámých antivirů, ty totiž mohou být právě tím problémem.
Zjistěte příčinu
Velmi důležitou informací je zjištění původu viru. Když zjistíte příčinu a původ viru, hodně vám napoví a pomůže vám k rychlejší obnově systému. Také budete pro příště vědět, čemu se vyhýbat a být tak opatrnější.
Když už naleznete příčinu, odstraníte ho z počítače, je na čase změnit hesla. Nejen v samotném zařízení, ale také na všech webových stránkách a účtech. Je zde velká pravděpodobnost, že útočník získal vaše citlivé údaje, které by mohl následně použít k odcizení vašich důležitých účtů, jako je například internetové bankovnictví.
Prevence
Nyní se přesuňme na to, co je nejpodstatnější, a to „prevence“. Ať už jste se právě vypořádali s napadením nebo ne, je potřeba se zabezpečit, aby k takovým událostem nedocházelo. Snažte se udržovat váš operační systém aktuální, stejně jako antivirový program. Nové aktualizace přináší s sebou různé zabezpečovací balíčky, díky kterým budete méně zranitelnější. Každým dnem jsou do světa internetu vypouštěny nové a nové viry.
Nepodceňujte sílu Firewallu a dalších antivirových programů. Vyhýbejte se návštěvám nevhodných stránek, neklikejte na pofidérní odkazy a klidně využívejte VPN (virtuální privátní síť).
Zdroj: https://edu.gcfglobal.org/en/basic-computer-skills/what-to-do-if-your-computer-gets-a-virus/1/