Přehřívání notebooku: Jak mu zabránit a předejít tak jeho zničení?

Přehřívání notebooku: Jak mu zabránit a předejít tak jeho zničení?

Přenosný počítač čili notebook je v moderní době neodmyslitelnou součástí života stále většího počtu lidí. Někteří jeho prostřednictvím vyhledávají informace na internetu, jiní si hrají a baví se a ti další pracují. Díky své mobilitě a kompaktním rozměrům pomalu vytlačuje běžné desktopové počítače. A právě díky přenositelnosti jsou oproti svým větším bratříčkům mnohem náchylnější k přehřívání. Proč tomu tak je, jaké jsou důsledky přehřívání a jak mu zabránit?

Přehřátí snižuje životnost komponent

Běžná provozní teplota počítače se pohybuje v rozmezí od 40 do 80 °C. Už ale někde v polovině této škály začíná jít do tuhého. Obecně se má za to, že jestliže teplota stoupne k úrovni 70 °C a výše, je vhodné se začít zajímat o příčinu tohoto stavu a co nejrychleji ji odstranit.

Mohlo by vás zajímat:  Bitcoin stále patří mezi nejpopulárnější kryptoměny. Těžba i obchodování mají své výhody a nevýhody

Platí totiž nepřímá úměra, že čím vyšší provozní teplota, tím kratší životnost notebooku můžete očekávat. Nejvíce přitom vysoké teploty škodí baterii, ale urychlují poškození také integrovaného grafického čipu nebo procesoru.

Jak ale rozpoznat, že teplota počítače šplhá do nechtěných výšin, aniž byste museli instalovat specializovaný software?

Splašený větráček, zamrzající aplikace i restart

Faktem je, že pokud se zabýváte činnostmi, které ze své podstaty silně zatěžují hardware počítače (jako je renderování videa, tvorba pokročilé grafiky atp.), měli byste si nějaký ten prográmek na měření teploty pořídit, stejně jako investovat do preventivních opatření, jako jsou chladicí podložky.

Mohlo by vás zajímat:  Aplikace spuštěné na pozadí mají různý vliv na spotřebu baterie telefonu

Pokud žádnou takovou činnost nevykonáváte, i tak se mohou potíže s provozní teplotou objevit. Zpozorněte, jestliže:

  • se tělo počítače začne citelně zahřívat
  • větráček se rozjede na plné obrátky
  • běžící aplikace se sekají, zamrzají či padají
  • počítač se za hluku větráku samovolně restartuje nebo úplně vypne

Čistěte chlazení a nepokládejte notebook na klín

Během procesu chlazení do sebe PC nasává prach a nečistoty z okolního prostředí, které zanášejí větrák a které samovolně hřejí. Proto je vhodné čas od času zdířky přívodu vzduchu na počítači pročistit. Nejsnáze se to dělá slabým vysavačem či stlačeným vzduchem, který se prodává v obchodech s elektronikou.

Mohlo by vás zajímat:  Malware se do zařízení dostává skrze falešné weby, stažené soubory nebo e-mailem

Vhodné je také za provozu nepokládat počítač na klín či na jiné měkké povrchy (deky, přikrývky, polštáře), které ucpávají přívod vzduchu do chlazení a způsobují tak nechtěné přehřátí. V tomto případě je vhodné buďto pracovat na stole a/nebo si pořídit speciální chladicí podložku.

Pokud se vás netýká ani jeden z uvedených případů, možná je váš počítač infikován virem, který způsobuje maximální vytížení procesoru a tím i jeho přehřívání.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/fix-overheating-laptop/