Pravidelné zálohování předejde zbytečné ztrátě dat

Jedno z nejcennějších, co člověk vlastní, jsou jeho vlastní datasoukromí. Každým dnem jsme blíže k větší digitalizaci a různá data, hlavně ta důležitá, máme uložena v zařízeních, jako je počítač, notebook, chytrý telefon nebo třeba tablet. Velmi důležitá je ochrana těchto zařízení, aby k nim nepřišel nikdo cizí. Ponechat zařízení zranitelné může způsobit fatální následky. Nejenže hrozí ztráta dat, ale také odcizení. Jak si počínat, aby naše data zůstala v bezpečí?

Důkladné zabezpečení

Ať už se jedná o notebook nebo chytrý telefon, na prvním místě je důležitá ochrana. Určitě je na místě, abyste měli zařízení zabezpečené. Nejlépe silným heslem nebo dvoufaktorovým ověřením. Opravdu míru zabezpečení nepodceňujte. Každý z nás má účet/účty na různých internetových stránkách. Snažte se vyvarovat použití stejných přihlašovacích údajů, tedy uživatelského jména a hesla. Prolomením této kombinace by potencionální útočník měl přístup ke všem účtům se stejnou kombinací. Určitě není hanba využít služeb správce hesel, který vám může vymyslet různě silná hesla.

Mohlo by vás zajímat:  Nákupy přes internet se mohou nepříjemně prodražit. Naletět podvodníkovi je stále snazší
Zdroj obrázku: Freepik

Prevence je základ

Ať už jste v minulosti o data přišli nebo ne, nejdůležitější je prevence. Ta slouží především k tomu, že o svá data nepřijdete ani tehdy, pokud přijdete jakýmkoliv způsobem o zařízení. Zálohu můžete provést na různá internetová úložiště nebo přímo cloud. Nebo můžete provést zálohu na lokální zařízení, jako je externí hdd disk či ssd disk, počítač, notebook, USB Flash disk atd. Nejlepším nápadem je spojení obou způsobů v jedno.

Co dělat, když o data přijdete?

Záleží na tom, jakým způsobem o data přijdete. Nastavení dnešních telefonů naštěstí umožňuje, že veškerá data jsou ukládána na online úložiště. Při odcizení nebo ztrátě telefonu kolikrát nezbývá nic jiného než zařízení smazat, aby vaše data nepřišla do cizích rukou. Při koupi nového zařízení a přihlášení na účet se vám vrátí a nahrají veškerá nastavení, data a fotky s videi.

Mohlo by vás zajímat:  Fotoaparát na Androidu nabízí snadné ovládání, rychlý přístup i všechny důležité funkce

U notebooku lze využít služeb aplikací třetích stran, které jsou schopné obnovit určitá data. Lze také využít možnost systému „Bod obnovení“. Pokud je ale zařízení poškozené, ještě existuje jedna možnost. Stačí vytáhnout pevný disk a přetáhnout daná data do dalšího zařízení. Pamatujte, že nejlepší je opravdu nepokoušet tuto situaci a raději pravidelně provádět zálohu zařízení.

Zdroj: https://www.netapp.com/cyber-resilience/data-protection/data-backup-recovery/what-is-backup-recovery/