Pomalá rychlost přenosu dat přes USB může dohánět k šílenství. Důvody jsou přitom jednoduché

Když potřebujeme přenést data z jednoho zařízení do druhého, většinou použijeme USB flash disk. Tato drobná věcička je skvělým způsobem, jak přenést jak malé množství, tak i větší množství dat. Obzvláště tehdy, když dané soubory nemůžete kvůli jejich velikosti poslat e-mailem nebo jinak. Po pár sekundách po připojení a následném přenosu dat může vaše euforie upadnout. Ptáte se proč? Máme na mysli především rychlost přenosu dat.

Jak funguje přenos dat?

Standard USB definuje sadu protokolů přenosu dat, které umožňují počítačům komunikovat se zařízeními. Po připojení USB flash disku do počítače přečte informace z tohoto zařízení, aby věděl, jakou kapacitou disponuje a jaký je typ používaného systému souborů a jak zahájit interakci. Po výměně těchto nastavení začnou zařízení mezi sebou vyjednávat optimální rychlost přenosu dat. Nejběžnější rychlosti se pohybují od 1 MB/s do 12 MB/s. Můžete být svědky i rychlejšího přenosu, ale to u USB 3.0.

Mohlo by vás zajímat:  Alternativy Photoshopu, které nabízí špičkové funkce pro úpravu obrázků zdarma
Zdroj obrázku: Freepik

Hlavní důvody zpomalení přenosových rychlostí USB

Jakmile jsou tyto informace vyřešeny, tak si většina uživatelů myslí, že zobrazovaná rychlost zůstane na maximu, ale to se bohužel nestává. Několik faktorů stojí za výkyvy rychlosti přenosu dat mezi zařízeními. Nejčastějším vysvětlením pomalé rychlosti přenosu je velikost a typ přenášených souborů. Velké typy formátů video- nebo audiosouborů, stejně jako obrázky s vysokým rozlišením mohou zabrat mnohem větší šířku pásma než jednoduché textové dokumenty. Pozor, toto může nastat, i když jsou obě zařízení připojena pomocí USB 3.0.

Mohlo by vás zajímat:  „Strhněte tu samolepku z registrační značky, nebo budou problémy,“ slyšel jsem při návštěvě STK

Na čem dále záleží?

  • Počet souborů a jejich kombinace.
  • Fragmentace.
  • Ukládání do mezipaměti.
  • Potíže s kompatibilitou zařízení a ovladačů.

Ukládání do mezipaměti

Ukládání do mezipaměti je proces používaný operačními systémy k ukládání souborů pro rychlejší přístup. Bohužel to může zpomalit přenosovou rychlost mezi zařízeními. Důvod je jednoduchý, nebude využívat svůj výkon pouze do přenosu, ale také do ukládání do mezipaměti. Pro vyřešení a zachování optimální rychlosti pravidelně mažte stav mezipaměti na obou zúčastněných počítačích.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/why-usb-data-transfers-slow-down-copying-files/