Přirozeným mechanismem, který pomáhá tělu regulovat tělesnou teplotu, je pocení. Každý to zná. Někdy ale bývá tento proces narušen. Může to mít za následek nadměrnou i nedostatečnou sekreci potu. Jak ale rozpoznat, zda se již jedná o poruchu organismu, nebo je to jen jednorázový jev? Pojďme si o pocení prozradit pár zajímavých informací.
Pocení. Co by mělo být alarmující?
Je přirozené, že každý člověk má specifickou predispozici k pocení. Z tohoto důvodu se někteří lidé potí intenzivněji nebo rychleji než jiní. Mluvíme však o poruchách tohoto mechanismu, kdy jsou patrné změny v množství potu vylučovaného u konkrétní osoby.
Snížené pocení jako známka vážného onemocnění
Poruchy pocení se týkají jak jeho nadměrné produkce, tak snížení (hypohidrózy) nebo úplného zastavení sekrece potu (anhidrózy). Jedná se o velmi nebezpečný stav, protože zabraňuje odstraňování toxinů z těla, a v některých případech může dokonce vést k výskytu mozkových onemocnění. Tělo se nemá jak zbavovat toxinů, a tak se toxické látky uvnitř těla hromadí.
Vše je ovlivněno nervovou soustavou
Snížení nebo zastavení produkce potu se vyskytuje u lidí, kteří utrpěli zranění postihující nervy a nervovou soustavu. Příkladem jsou popáleniny, kterými poškozené části těla mohou ztratit schopnost potit se. Tento jev je také pozorován v průběhu různých autoimunitních onemocnění, jako je systémová skleróza nebo Sjögrenův syndrom. Stejně tak k tomuto jevu dochází při užívání některých léků. Snížené pocení je obvykle spojeno s poruchami keratózy nebo ektodermálními defekty. Kůže ve všech těchto případech je suchá, tenká, snadno se odlupuje a praská. Zároveň je velmi citlivá na vnější faktory.
Nadměrná produkce potu – kdy se začít obávat?
Nadměrné pocení může být také příznakem nemocí a zdravotních problémů. Pokud se vyskytne po dlouhou dobu, stojí za to navštívit lékaře a provést příslušné testy. Nadměrné pocení je často pozorováno u lidí, kteří se potýkají s infekcí. A to v případě běžného nachlazení, ale i při vážnějších onemocněních, jako je tuberkulóza. Pak existuje takzvané noční pocení, což znamená, že hyperhidróza se objevuje večer a v noci. Noční pocení je také příznakem některých hematologických onemocnění, například Waldenströmovy makroglobulinémie nebo myelofibrózy. U obou těchto onemocnění se vyskytuje společně s celkovou slabostí, lymfadenopatií a úbytkem hmotnosti, které mohou být na první pohled zaměněny za infekci. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, zda kromě poruch pocení existují i další, dodatečné příznaky, které jsme dříve mohli ignorovat.
Poruchy pocení. Jaký výzkum může být užitečný?
Diagnostický proces poruch pocení je značně usnadněn, pokud pacient ví, co může být jeho příčinou. Například se často vyskytuje společně s dlouhodobým stresem, takže pokud jsou tyto dva faktory přítomny v životě pacienta, lékař se pravděpodobně blíže podívá na jejich duševní zdraví. Je mnohem obtížnější, pokud subjekt netuší, co může být příčinou příznaků.
Zdroj: https://www.therapeutique-dermatologique.org/spip.php?article1549