Plynový pedál nabízí skrytou funkci, o které řada řidičů nemá ani ponětí

U klasických aut s manuální převodovkou se nachází tři pedály. Vlevo se nachází spojka a poté vedle sebe brzdový a plynový pedál. Naučit se řídit není až taková věda, jen stačí nastudovat pravidla, dopravní situace, dopravní značky, přednosti, získat řidičskou praxi v autoškole, kdy se naučíte používat úkony tak, abyste později absolvovali závěrečné zkoušky a testy. V rámci toho se učíte jen to nejpodstatnější, ale to, že automobil se skládá z mnoha součástek, o kterých ani nemáte ponětí, nebo že může mít skryté funkce, se dozvíte jinde.

Plynový pedál

U autonomních vozidel se objevují koncepty, kde nejsou žádné pedály, ale to je zatím sci-fi scénář. Jak vypadá uspořádání pedálů v automobilech s manuálním řazením, jsme si napsali výše, u automatického auta jsou jen dva – brzdový a plynový. Na ten poslední zmíněný se podíváme podrobněji, protože jeho využití nespočívá pouze v akceleraci, má i další využití.

Mohlo by vás zajímat:  Ceny paliv stoupají, někoho ale nechávají klidným. Umí jezdit úsporně za každé situace
Zdroj obrázku: Freepik

Říká vám něco „dvojitý doraz“?

V prvé řadě touto funkcí neoplývají všechna auta na trhu, ale ta, která ano, poskytují výhodu, kterou si popíšeme v další části článku. Víme, že sešlápnout plyn lze až na podlahu, ale to není zas až taková pravda. Pedál můžete sešlápnout ještě o pár centimetrů dál. Možná se leknete, ale když se naučíte využívat tuto funkci, získáte výhodu. Jakou?

Jak nejlépe využít tuto funkci?

Pokud vaše auto disponuje touto funkcí, je dobré se naučit ji používat. V běžném provozu ji nepotřebujete, ale když nastane situace, že chcete rychle předjíždět nebo vyjet prudký kopec, tak tady dvojitý doraz dokonale využije svůj potenciál.

U auta s manuální převodovkou tak využijete nejvyšší možný výkon vozu, který nemusí být prvním dorazem využitý naplno. U automobilů s automatickou převodovkou dáte signál, že se chystáte prudce zrychlovat. Stačí sešlápnout plyn a automat přeřadí rovnou i o dva rychlostní stupně. Otáčky vystřelí nahoru a auto se tak stává pružnějším při rozjezdu, což je veliká výhoda v mnoha situacích.

Zdroj: https://faq-blog.com/whats-kickdown-in-a-car