Plynový pedál nabízí skrytou funkci, o které řada řidičů nemá ani ponětí

Plynový pedál nabízí skrytou funkci, o které řada řidičů nemá ani ponětí

U klasických aut s manuální převodovkou se nachází tři pedály. Vlevo se nachází spojka a poté vedle sebe brzdový a plynový pedál. Naučit se řídit není až taková věda, jen stačí nastudovat pravidla, dopravní situace, dopravní značky, přednosti, získat řidičskou praxi v autoškole, kdy se naučíte používat úkony tak, abyste později absolvovali závěrečné zkoušky a testy. V rámci toho se učíte jen to nejpodstatnější, ale to, že automobil se skládá z mnoha součástek, o kterých ani nemáte ponětí, nebo že může mít skryté funkce, se dozvíte jinde.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro jarní mytí vozu: údržbu si zaslouží lak, skla i interiér auta

Plynový pedál

U autonomních vozidel se objevují koncepty, kde nejsou žádné pedály, ale to je zatím sci-fi scénář. Jak vypadá uspořádání pedálů v automobilech s manuálním řazením, jsme si napsali výše, u automatického auta jsou jen dva – brzdový a plynový. Na ten poslední zmíněný se podíváme podrobněji, protože jeho využití nespočívá pouze v akceleraci, má i další využití.

Zdroj obrázku: Freepik

Říká vám něco „dvojitý doraz“?

V prvé řadě touto funkcí neoplývají všechna auta na trhu, ale ta, která ano, poskytují výhodu, kterou si popíšeme v další části článku. Víme, že sešlápnout plyn lze až na podlahu, ale to není zas až taková pravda. Pedál můžete sešlápnout ještě o pár centimetrů dál. Možná se leknete, ale když se naučíte využívat tuto funkci, získáte výhodu. Jakou?

Mohlo by vás zajímat:  Ideální auto neexistuje. Při výběru je vždy nutné přistoupit na kompromis

Jak nejlépe využít tuto funkci?

Pokud vaše auto disponuje touto funkcí, je dobré se naučit ji používat. V běžném provozu ji nepotřebujete, ale když nastane situace, že chcete rychle předjíždět nebo vyjet prudký kopec, tak tady dvojitý doraz dokonale využije svůj potenciál.

U auta s manuální převodovkou tak využijete nejvyšší možný výkon vozu, který nemusí být prvním dorazem využitý naplno. U automobilů s automatickou převodovkou dáte signál, že se chystáte prudce zrychlovat. Stačí sešlápnout plyn a automat přeřadí rovnou i o dva rychlostní stupně. Otáčky vystřelí nahoru a auto se tak stává pružnějším při rozjezdu, což je veliká výhoda v mnoha situacích.

Zdroj: https://faq-blog.com/whats-kickdown-in-a-car