Platba mobilem je pohodlná, nese s sebou ale i rizika

Placení mobilem nebo jinak bezhotovostním způsobem si oblíbila řada lidí. Dost tomu napomohla také pandemie, kdy lidé začali platit zejména tímto způsobem. Jedná se o velice jednoduchý způsob placení. Stačí, když zmáčknete daná tlačítka na telefonu, a poté jej pomocí Face ID, otisku prstu nebo číselného kódu odemknete, abyste mohli provést platbu. I když uložíte svou kartu do zařízení, tak ve skutečnosti uložená tam není, ani nikde na cloudu. Jedná se pouze o zrychlení prostředku pro spojení mezi telefonem a bankou.

Ztráta nebo odcizení telefonu

Dojde-li k odcizení nebo ke ztrátě zařízení, nemusíte panikařit. Operační systémy Android i Apple obsahují funkce „Find my phone“, díky které vyhledáte zařízení nebo můžete zařízení tímto způsobem smazat, včetně vaší karty a dalších dat. Tímto procesem ušetříte spoustu času i nervů místo kontaktování banky ohledně blokace zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Fascinující podobnost mezi lidským mozkem a vesmírem: pro síť neuronů i galaxie platí stejné zákony

Výhody

Výhody jsou zřejmé, nemusíte nosit s sebou hotovost, doklady, a vůbec peněženku. Stačí vám pouze chytrý telefon. Nezapomeňte ale na jeho dostatečné nabití nebo nabíječku s sebou, abyste se vyhnuli potížím. Bezkontaktní placení je velice pohodlné a snadno si člověk na něj zvykne. Placení iPhonem nebo Androidem funguje stejným principem. Stačí mít zapnuté NFC a přiložit telefon k platebnímu terminálu.

Zdroj obrázku: Freepik

Možná rizika

Dosud jste četli pouze samé pozitivní ohlasy na bezkontaktní platby chytrým telefonem. Víte ale také o potencionálních hrozbách? Mobilní platby jsou zranitelné vůči různým typům podvodům. Mezi nejznámější patří:

  • malware,
  • phishing,
  • veřejná Wi-Fi,
  • krádež identity,
  • chyba zabezpečení.
Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro zvýšení produktivity práce na cestách

Pojem Malware nebo Phishing zaregistroval asi každý, kdo se pohybuje ve světě internetu. Právě tito dva škůdci jsou nejčastějším problémem. Malware číhá téměř kdekoliv, ať už v e-mailech, textových zprávách, ve stažených aplikacích apod. Phishing je obelhávání oběti, kdy se pachatel vydává za policii, úředníka nebo pracovníka banky. Z obětí se snaží získat přihlašovací údaje do bankovnictví. Veřejná Wi-Fi je velmi nebezpečná, může se k ní připojit kdokoliv, aniž by prošel ověřením. Zde zažívají hackeři doslova žně. Chraňte své zařízení i data použitím virtuální soukromé sítě (VPN), když už potřebujete využít služeb veřejné Wi-Fi.

Zdroj: https://www.verizon.com/articles/mobile-payment-security/