Plastový odpad většinou skončí v oceánech, ale bohužel stále není jasné, co se s plastem stane, když tam skončí. Plastový odpad je pro celou planetu velké zlo. Je potřeba ho ve velkém množství omezit, což ale nebude jednoduché. Jakmile se plast dostane do oceánu, rozloží se na malé kousky, a nedá se tak sledovat, co se s nimi děje dál.
Rozloží se díky silám, kterým je plast vystavený
Pomocí sil se může rozložit až na malé kousky, ne větší než 5 mm. Je to problém, protože takto malé kousky se nedají vystopovat a nemůžeme tak určit, co se s nimi děje poté, co se takto rozloží. Nové výzkumy se sice stále provádějí, ale pořád ještě není jasné, jakou roli mohou hrát oceánské příkopy, které mohou spoustu plastu pohřbít.
Vědci se nyní zaměřili na řeku Kuril v Pacifiku, je hluboká necelých 10 000 metrů. Právě odtud bylo v roce 2016 odebráno několik vzorků sedimentů během výpravy. Odebrání proběhlo ve čtyřech hloubkách – 5143 m, 7138 m, 6065 m a 8255 m. Následně se provedla analýza pomocí spektrometrie.
V oceánu se našlo na 15 různých typů plastů
Výsledky ukázaly, že v oceánu bylo na 15 různých typů plastů, včetně těch, které se používají na výrobu obalů. Nejčastější výskyt plastů byl naměřen v nejhlubších stanici, která poskytla vzorky. Je tak jasné, že ve větší hloubce se odpadů hromadí mnohem více než v oblastech, které jsou blíže hladině. Částice se sem dostanou snadněji, protože padají stále hlouběji a pokud se nezachytí, dopadnou až na dno.
I když jsou tyto částečky malinké, vědci říkají, že jsou chybějícím kouskem skládačky v odpovědi na otázku, jak minimalizovat množství plastů, které se dostane do oceánů. Oceánské příkopy jsou tak pastí pro plastové odpady. Mnoho bezobratlých živočichů se živí právě těmito sedimenty, a proto jsou malé, snadno se dostanou do většiny mořských živočichů. Naše další generace budou mít problémy se znečištěním životního prostředí a budou doplácet na naši neaktivitu v této oblasti.
Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20210825-how-to-fight-microplastic-pollution-with-magnets, https://www.opb.org/news/article/plastic-pollution-solutions-recycling-bans-alternatives/