Placení telefonem nebo chytrými hodinkami nabírá na popularitě. Jedná se o mnohem bezpečnější způsob

Doba, kdy se platilo pouze hotovostí, je pryč. Nyní můžete využít bezkontaktní platby v podobě debetní karty, mobilního telefonu, nebo dokonce chytrých hodinek. Zkušenosti se zneužitím platební karty má mnoho uživatelů. Stačí její rychlý sken, číslo platební karty a CVC/CVV (Card Verification Value/ Card Verification Code), proto uživatel při podpisu smlouvy o platební kartě potvrzuje svou zodpovědnost za užívání této karty. Jak předcházet zneužití a krádeži platební karty? Jednoduše, naučte se platit mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami.

Větší bezpečnost při platbě chytrým zařízením

Pokud chcete platit mobilním telefonem, určitě vás zaujme jeho bezpečnost. Pro provedení platby se budete muset prokázat otiskem prstu nebo face ID, číselným nebo znakovým heslem. Dále je karta tokenizovaná, což znamená, že číslo platební karty je schované v mobilu, takže jej obchodník nemůže oskenovat.

Mohlo by vás zajímat:  Před odjezdem na dovolenou se vyplatí myslet na několik opatření. Jinak může přijít šok

Ochrana CVC/CVV kódu. Není možné zneužít kód na zadní straně platební karty při nákupu přes internet. Také je zde absence zneužití bezkontaktní platby, zde je Apple Pay o něco více bezpečnější oproti Google Pay. Když ztratíte telefon, máte zaručenou ochranu samotného zařízení, že nebude zloděj moci zneužít karty jako u fyzické karty, kterou může využít okamžitě, dokud ji nezablokujete. V případě platby okamžitě zjistíte v internetovém bankovnictví své aplikace, za co jste právě zaplatili.

Mohlo by vás zajímat:  Aplikace, které okoření každý vztah. Nuda a stereotyp tady nemají místo
Zdroj obrázku: Freepik

Případné nevýhody

Když už jsme si napsali různé výhody oproti klasickým debetním kartám, pojďme se podívat na některé nevýhody bezkontaktních plateb chytrých zařízení. Mezi ně patří:

  • vybitá baterie telefonu či hodinek,
  • možná závada na straně platebního terminálu.

Momentálně využívá placení chytrým zařízením okolo 25 % uživatelů karet, více muži jak ženy. A více je tento trend patrný u vlastníků iPhonu než Androidu. Důvod je prostý, důchodci jsou nedůvěřiví vůči těmto metodám, naopak mladá generace stále více platí chytrými hodinkami, které jsou bezpečnější, jelikož je máme pořád na ruce oproti mobilnímu telefonu, u kterého hrozí jeho ztracení. Veškeré informace ohledně aktivace karty pro placení mobilem a hodinek je obvykle k dohledání na webových stránkách banky anebo na různých videích na YouTube.

Zdroj: https://www.wired.com/story/you-should-use-apple-pay-google-pay/