Phishingové podvody jsou stále protřelejší. Poznat falešnou stránku nemusí být jednoduché

Máme pro vás jednoduchý návod, díky kterému si budete lépe chránit své osobní údaje a nenaletíte phishingovým podvodům. Ty se v poslední době pořádně rozšířily, a proto je lepší být včas připraveni.

Co je to ten phishing?

Princip phishingových podvodů je opravdu jednoduchý. Jedná se prakticky pouze o to, že vytvoří repliku zabezpečeného webu, který lidé navštěvují, a pokud se na této kopii pokusí přihlásit nebo zadat jakékoliv údaje, pak data rovnou putují majiteli této podvodné stránky. V poslední době se podvodníci ve tvoření nebezpečných kopií webů opravdu zlepšují a vy si musíte dávat pozor více než kdy předtím.

Samotný vzhled takovýchto stránek je ve většině případu opravdu totožný a pouhým okem nerozeznatelný od originálu. Nejrychleji takovouto podvodnou stránku identifikujete pomocí domény. Ovšem i zde se útočníci zlepšili a musíte být opravdu důkladní. Například známá stránka pro placení na internetu Paypal.com se stává častým cílem. A když je doména pojmenována jako Pyapal nebo Paypyl.com, snadno můžete přehlédnout, že jste úplně jinde.

Mohlo by vás zajímat:  Veřejné Wi-Fi jsou zrádné. Bezpečnost zaručí nastavení VPN nebo využití mobilních dat
Zdroj obrázku: Freepik

Na co se tedy zaměřit?

  • Vždy si zkontrolujte webovou adresu stránky, kde se nacházíte.
  • Pokud u adresy nevidíte http neb HTTPS, běžte pryč. Všechny legitimní weby toto zabezpečení používají!
  • Nikdy neklikejte na neověřené odkazy od cizích nebo neznámých osob.
  • Nejlépe neklikejte na nic, co se objeví ve vaší e-mailové složce Spam.

Pořiďte si pomocníka pro boj

Většina moderních prohlížečů již má v sobě funkci, která dokáže rozeznat potencionálně nebezpečný web, proto je vždy udržujte aktuální. Dále si rozhodně pořiďte jeden z dobrých antivirových programů, které v sobě dnes již mají také sady pro ochranu proti těmto druhům útoků. V neposlední řadě je vhodné mít správce hesel, ten totiž dokáže tyto stránky také rozeznat, a pokud se mu bude zdát cokoliv podezřelého, pak vás na to ihned upozorní.

Zdroj: https://us.norton.com/internetsecurity-online-scams-what-is-phishing.html