V časopise Communications Biology byla nedávno zveřejněna studie, která informuje o tom, že by se mohlo podařit extrahovat molekuly DNA ze starého fosilního dinosaura, který žil před 125 miliony let. Což by byl opravdu závratný objev, jelikož nejstarší dochovaná DNA je prozatím mamuta, který žil asi před jedním milionem let. Takže by se jednalo o skok rovnou o 124 milionů let.
Zachovalé tkáně u 125 milionu let starého dinosaura
Vědecké týmy z Shandong Tianyu Museum of Nature a Čínské akademie věd odvápnily a extrahovaly chrupavku z dinosaura, jehož doba žití se odhaduje před 125 miliony let. Tedy v období rané křídy a místo nálezu je na severovýchodě Číny. Dle všeho obsahovaly stehenní buňky perfektně zachovalá jádra, ze kterých by se mělo podařit získat DNA. A jak je možné, že se něco takového vůbec zachovalo? To si vědci vysvětlují tím, že fosilie se našla pohřbená pod jemným sopečným popelem, který dokázal uchovat tkáně chrupavky.
Někteří vědci ale vylučují, že by se mohla DNA zachovat tak dlouho
Jeden ze členů týmu, který se na výzkumu podílel, byl Švéd Love Dalén, který se účastnil také extrakce DNA mamuta, jenž žil před milionem let. A nutno podotknout, že tehdejší pokus byl úspěšný. Nicméně tento vědec nevěří tomu, že by se DNA dochovala, jelikož je známo, že ani za těch nejlepších podmínek molekuly DNA nepřežijí déle než 3 miliony let. K tomuto vyjádření se připojil i známý biochemik Sergio Bertazzo z londýnské univerzity.
Pravděpodobnost, že se dochovalo DNA, je mizivá
I když byla tato jádra dochována téměř v perfektním stavu, je vysoce pravděpodobné, že DNA se nedochovala. Nicméně vědci, kteří u tohoto objevu stojí, očekávají, že by se mohl stát zázrak. Jak se to dále vyvine, se dozvíme v blízké budoucnosti, jelikož proces, kterým se ověří přítomnost DNA, bude trvat několik dalších měsíců důkladného zkoumání. Pokud by se to ovšem povedlo, bylo by to něco neuvěřitelného.
Zdroj: https://www.thehansindia.com/offbeat/scientists-observed-dinosaur-dna-may-still-be-found-in-125-million-year-old-bones-709892