O kvalitě ojetého vozu řekne mnohé pohled pod kapotu i pod samotné auto

Koupě ojetého vozu není jednoduchou záležitostí. S sebou nese řadu potenciálních rizik, která je třeba pečlivě zvážit. Čím starší je automobil, tím více problémů se může objevit. Hledání dokonalého vozu tak může být náročným a často dlouhotrvajícím úkolem. Nicméně existují osvědčené postupy, které vám mohou usnadnit rozhodování a pomoci vám rozpoznat, zda je dané vozidlo v dobrém stavu, či nikoliv.

Motor – srdce vozu a jeho stav

Při výběru ojetého vozu je motor jednou z nejdůležitějších součástí, na kterou je třeba se zaměřit. Zkušební jízda představuje skvělou možnost odhalit případné problémy s motorem, jako jsou neobvyklé zvuky, klepání nebo nedostatečný výkon. Nicméně existuje i jednoduchý trik, jak identifikovat problémy bez nutnosti jízdy, který zvládne každý.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v autě lze řešit několika způsoby. Efektivní je i podomácku vyrobená varianta
Zdroj obrázku: Freepik

Prohlédnutí motorového prostoru

Prvním krokem je nahlédnutí pod kapotu vozidla. Nemusíte být zkušeným mechanikem, abyste rozpoznali, že něco není v pořádku. Pokud zde zpozorujete větší množství unikajících tekutin, je to zřejmý signál, že někde dochází k netěsnostem. To může být indikací problému. Někteří prodejci ojetých vozidel se pokoušejí tento problém takticky řešit a nechají motor před prodejem důkladně umýt. Ale toto může vyvolat podezření u pozorného kupujícího, zda tímto činem není skrytý únik provozních kapalin. Často je tomu tak, protože pro starší ojetá vozidla je mytí motoru zbytečným nákladem, který zvyšuje celkovou cenu auta. Naopak neumytý motor může kupujícímu jednoduše pomoci identifikovat případné úniky kapalin.

Mohlo by vás zajímat:  Proti únavě při nočním řízení pomáhá plánování jízdy a několik návyků

Pohled pod vozidlo

Někdy nemusíte ani otevírat kapotu, stačí se sehnout a podívat pod auto. Pokud dochází k únikům provozních kapalin, budou patrné na povrchu pod autem, kde je zaparkované. Toto je další indikace, že něco není v pořádku. Je však důležité si dát pozor na častou chybu – někdy může být tekutina pod vozidlem způsobena kondenzací klimatizace, což je normální jev. Ale pokud pod autem spatříte jinou tekutinu než běžnou vodu, je vhodné být obezřetný. Pravděpodobně někde dochází k úniku a je třeba zjistit příčinu a povahu tohoto problému.

Zdroj: https://www.allstate.com/resources/car-insurance/what-to-look-for-buying-used-car