Nizozemský antimonopolní úřad vyměřil Applu pokutu 5 milionů eur. Tvrdé sankce rostou každý týden

Kvůli svým provizím je Apple v mnoha zemích pod tlakem a jinak tomu není ani v Nizozemí. I zde se na tuto americkou firmu zaměřil antimonopolní úřad a rozdává jednu pokutu za druhou.

Apple od nového roku přišel s novými obchodními podmínkami a to se nelíbí hned několika státům. Holandsko je jedním z nich a místní antimonopolní úřad je již začal studovat. Jelikož tyto nové podmínky nejsou v souladu s nizozemskými zákony, byla Applu udělena pokuta ve výši 5 milionů eur, která se každý týden opakuje. A nebude tomu jinak, dokud Apple své podmínky nepřizpůsobí tak, aby vyhovovaly platným zákonům.

Jaký problém má vlastně firma Apple v Nizozemí?

Problémem je to, že společnost prozatím nedokázala umožnit alternativní možnosti platby u seznamovacích aplikací. Firma Apple si účtuje za nákupy velké provize a neposkytuje žádné jiné způsoby plateb, čímž si zadělala na pořádný malér. Takové jednání v Nizozemsku netolerují, a proto byla vyměřena takto velká pokuta, která nabyla platnosti 24. ledna tohoto roku. To znamená, že pokuta se již měla vyšplhat na 40 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:  Ikonický Winamp se brzy vrátí v nové verzi. Pro fanoušky chystá dražbu NFT
Zdroj obrázku: Pixabay

Apple se odvolává na velká bezpečnostní rizika

Samotná společnost Apple se proti rozhodnutí a pokutě odvolala s celkem bizarním důvodem. Oznámila, že alternativní platební metody představují pro uživatele používající aplikace na jejich zařízení obrovské bezpečnostní riziko. Nicméně je pozoruhodné, že u jiných společností to jde bez jakýchkoliv problémů. Otázkou je, jestli se této americké společnosti chamtivost vyplatí, protože vyměřené pokuty nejsou rozhodně malého rázu.

Tento týden navíc americký Senát schválil jednomyslně zákon, ve kterém firmám Apple a Google zakazuje, aby bylo po uživatelích vynucováno používání jejich defaultních platebních systémů. Což u téhle kauzy může dost zamávat s případným odvoláním u společnosti Apple.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/dutch-watchdog-fines-apple-5-mln-euros-failure-comply-app-store-2022-01-24/