Není čas ztrácet čas. Windows se může spustit mnohem rychleji, stačí pár kliknutí

Zapíná se váš počítač s operačním systémem Windows déle než obvykle? Pokud už to podle vás trvá opravdu dlouho, pak byste se měli pokusit s tím něco udělat. Dnes pro vás máme několik tipů, jak zrychlit start vašeho systému.

Zapněte funkci rychlého spuštění

Windows 10 a novější mají už v sobě funkci, která se jmenuje rychlé spuštění. Díky této možnosti se start výrazně urychlí. Jedná se o takový mezikrok mezi hibernací a celkovým vypnutím. Na rozdíl od hibernace ale tato funkce neuloží otevřené aplikace, a proto může nabídnout výrazně rychlejší start. Mnoho počítačů nemá tuto funkci v základu zapnutou, a je proto třeba ji aktivovat manuálně. To můžete provést následovně: Nastavení -> Systém -> Napájení a spánek. Zde najdete požadovanou možnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Omezte programy zapínající se po spuštění

Tady funguje naprosto jednoduchá matematika. Čím více programů a služeb se po startu operačního systému zapíná, tím déle bude načítat. Pokuste se tedy omezit počet těchto programů na nejmenší možný počet. Pomocí kombinace kláves Ctrl + Shift + Esc vyvoláte Správce úloh. Dole vyberete možnost Podrobnosti a dále kartu Po spuštění. Ukáže se vám seznam všech programů a služeb, kterým můžete zakázat start se systémem tak, že na ně kliknete pravým a vyberete požadovanou možnost.

Mohlo by vás zajímat:  Ztracený telefon je noční můra, kterou nikdo nechce zažít. Ochraňte všechna svá data včas

Přejděte na rychlejší SSD disk

Pokud jste to ještě neudělali, pak je na čase vyměnit váš stávající pevný disk za rychlejší model. Přechodem na SSD disk zrychlíte samotný start systému několikanásobně. Navíc v době, kdy píšeme tento článek, je cena těchto disků opravdu nízko. 1TB SSD disk můžete při troše štěstí a hledání pořídit už okolo dvou tisíc korun, cože je malá cena za rychlost, kterou nabízí. Navíc k samotné výměně si vystačíte jen se samotným šroubovákem a nezabere to více než pár minut.

Díky těmto třech tipům by se měl start systému zrychlit mnohonásobně.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-make-your-windows-pc-boot-faster