Nejúspěšnější české projekty, které mohly vzniknout díky crowdfundingu

Crowdfunding je velmi způsobem, jakým startupy získávají peníze od dalších lidí k tomu, aby mohli uskutečnit své projekty. Mnoho lidí a společností tak získalo desítky milionů k tomu, aby mohli zrealizovat svůj sen. Jakým českým projektům se podařilo vybrat prostřednictvím crowdfundingových kampaní prostředky pro zhotovení svého díla?

Kingdom Come: Deliverance

Mezi největší české úspěchy na crowdfundingové scéně patří RPG hra Kingdom Come: Deliverance. Hra vznikala pod taktovkou Daniela Vávry a vývojářů z herního studia Warhorse Studios. Hra i přes nějaké chybičky získala velmi solidní hodnocení a příběhově patří k určitě jedné z nejlepších her, které byly za poslední roky vydány. Příběh se odehrává v českých zemích v roce 1403.

Mohlo by vás zajímat:  Bojíte se konce světa? Najděte si ten nejlepší úkryt na Zemi

Vývojáři původně potřebovali vybrat částku ve výši 300 tisíc liber, ve skutečnosti se jim podařilo vybrat necelý čtyřnásobek. Jak přiznal sám Daniel Vávra, na vybraných penězích záleželo. Pokud by se nepodařilo sehnat prostředky, vývoj by se zastavil a hra by nebyla vydána. Díky podpoře tak mohla být hra vydána a zařadit se tak mezi nejúspěšnější hry na Steamu. Celkově se tedy vybralo 36 700 000 Kč přes platformu Kickstarter.

Zdroj obrázku: Freepik

Turris Omnia

Mezi nejúspěšnější kampaně na platformě Indiegogo patří původně výzkumný projekt Turris Omnia. Tento produkt internetového sdružení NIC.CZ vytvořil zabezpečený router kombinující například funkci síťového úložiště se slotem na SIM kartu, která zároveň umožní vytvořit záložní mobilní připojení k internetu. Lidé si tehdy přes crowdfunding objednali necelých 4 500 kusů a po skončení kampaně šel tento inovativní router do komerčního prodeje za více než sedm tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:  Pohyb hory a šlendrián způsobil jednu z nejhorších katastrof v historii stavby přehrad

Celkově se podařilo na kampani vybrat úctyhodných 28 000 000 korun.

Poslední film Jana Švankmajera – Hmyz

Režisér Jan Švankmajer měl už přes 80 let, když se rozhodl získat finanční prostředky, aby mohl natočit svůj poslední film. Na český film ve výši 45 milionů korun přispěla také Česká televize nebo Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Na platformě Indiegogo získal 7 500 000 korun. Hodnocení snímku na tuzemské filmové databázi nesklidilo příliš ovací, dosahuje lehkého průměru s 58 procenty.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/312024977_Crowdfunding_-_The_Case_of_Slovakia_and_the_Czech_Republic