Nejpoužívanější hesla jsou k smíchu. Jejich uhádnutí trvá vteřinu, nejsou žádnou překážkou

Společnost SplashData vydala na základě statistik vyjádření, jaká hesla používají uživatelé k zabezpečení svých účtů. Budete se divit, jak jsou lidé nadále naivní. Žebříček nejpoužívanějších hesel sestavila společnost SplashData z desítek milionů ukradených hesel, která unikla na internet za posledních 12 měsíců. Stejně jako v minulých letech nadále používali lidé stejné číselné kombinace. Absolutním vítězem se tak stala kombinace 123456 a další místa okupovaly podobné číselné varianty. Jednalo se o rozšíření nebo ubrání čísel v postupce nebo byly použity třeba kombinace 111111 či 123123. Tato hesla jsou naprosto nedostačující.

Kromě číselných variant jsou i slovní, která jsou na podobné bázi, co se týče „obtížnosti“. Mezi takové kombinace patří anglická slovíčka qwerty, password nebo iloveyou.

Jak by mělo ideální heslo vypadat?

Vhodné heslo by mělo být složeno z:

  • minimálně šesti znaků,
  • číslic,
  • malých písmen,
  • velkých písmen.
Mohlo by vás zajímat:  Na Instagramu se nic neztratí. Uložené i lajknuté příspěvky jde snadno dohledat na pár kliknutí
Zdroj obrázku: Freepik

Jako vhodné heslo by se mohla jevit kombinace, kdy některá písmena ve slově nahradí číslice. Můžete si to představit na slově „auto“ -> „4ut0“, ale aby bylo dodrženo pravidlo, tak zkuste „4ut0m0b1L“. Když už víte, jakým způsobem je možné vytvořit heslo, a jestli nemáte inspiraci, podívejme se na další tipy.

Heslo by určitě nemělo být tvořeno jménem uživatele nebo jednoduchými slovy, která lze snadno uhádnout. Určitě byste neměli mít stejné heslo na všechny účty. Skvělým tipem pro zabezpečení externích médií jsou flash disky a pevné disky, které nabízí přístup pomocí otisků prstů. V takovém případě není potřeba si pamatovat žádná hesla.

Seznam nejhorších hesel

123456 patří na vrchol s různě podobnými kombinacemi, jak jsme se už zmínili výše. Následují slova qwerty, password, iloveyou a jejich „vylepšené“ varianty s připsáním čísel. Kombinace v seznamu jsou na stejný způsob, kdy místo 123456 se začíná odzadu šestkou. V seznamu bylo použito slovo „football“, a dokonce i název slavného fotbalového klubu „liverpool“. Ano, opravdu se jedná i o taková slova, která jsou snadná k identifikaci.

Zdroj: https://www.webroot.com/us/en/resources/tips-articles/how-do-i-create-a-strong-password