Nedostatek pitné vody je problém, řešení je ale na dosah. Unikátní metoda dokáže odsolit mořskou vodu

Nedostatek pitné vody je problém, řešení je ale na dosah. Unikátní metoda dokáže odsolit mořskou vodu

Stále čteme, jak nás sužuje nedostatek pitné vody. Na první pohled se může zdát, že máme okolo sebe dostatek vody, ale bohužel není pitná. Totéž platí o mořské vodě, jelikož v sobě obsahuje až příliš velké množství soli. Jak tento problém vyřešit? S tím si lámala hlavu skupina malajských studentů. Ti totiž vyvinuli zařízení zvané WaterPod, které umožní odsolování mořské vody. Usnadní tak přístup k pitné vodě, což je na mnoha místech problém.

WaterPod – levná metoda odsolování mořské vody

Nápad na odsolování mořské vody existuje, ale nikdy to nebylo tak snadné a hlavně neexistují technologie, které by to umožnily v průmyslovém měřítku za nízkou cenu. Naštěstí parta studentů z Malajska stále vyvíjí jeden z nejslibnějších projektů na získání pitné vody z mořské vody. Přístroj se nazývá WaterPod.

Mohlo by vás zajímat:  Twitter Blue zdražuje, láká ale na větší variabilitu. Nový koncept myslí i na firmy
Zdroj obrázku: Freepik

Konstrukce WaterPodu

Zařízení plave na vodě a na jeho dně se nachází knot, který nasává vodu do hlavního modulu. Narazí na kus černé látky, jež je umístěna na půlkulaté hliníkové desce. Sluneční záření odpařuje mořskou vodu z látky na kryt kopule. Následně vzduch obklopující kryt způsobuje kondenzaci, mezitím mořské vlny střádají kapky pitné vody do nádrže pod ním. Přístroj je nenáročný a může se používat kdekoli bez použití jakéhokoli napájení.

Modulární konstrukce nabízí možnost propojení více kapslí dohromady a umožňuje tak zvýšit stabilitu a vztlak. Díky tomuto procesu je zvýšená účinnost odsolování vody. Důležitým poznatkem je také využití materiálů z plovoucích odpadků v oceánu.

Mohlo by vás zajímat:  Přeprava baterií letadlem má pravidla. Musí být na správném místě a jen určitého typu

Zatím se jedná o koncept

WaterPod jako takový je zatím pouze koncept na papíře. Nejen samotní studenti, ale i ostatní lidé doufají, že tento koncept se stane realitou a bude tak velice užitečným pomocníkem, který pomůže získávat vodu, aniž by měl negativní vliv na životní prostředí. Zda tento projekt bude plně funkční a prorazí, to napoví čas, každopádně budeme držet palce, aby tomu tak bylo, přeci jen by se jednalo o cenově dostupnější, ale také ekologičtější variantu, která by dokázala zpracovat nahromaděný odpad z oceánů.

Zdroj: https://www.springwise.com/innovation/sustainability/waterpod-seawater-converter/